10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

superego.com.pl 8 miesięcy temu

10 października na całym świecie obchodzony jest dzień zdrowia psychicznego, który jest także międzynarodowym dniem globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Prowadzenie działań uświadamiających i zwracających uwagę na choroby psychiczne i ich wpływ na ludzi jest niezwykle ważne, dlatego co roku tworzone są specjalne kampanie społeczne w wielu miastach na świecie. Jaka jest historia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego? Dlaczego o zdrowie psychiczne należy dbać przez cały rok? Sprawdź!

Historia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony był 10 października 1992 roku. To właśnie wtedy z inicjatywą wyszedł zastępca sekretarza generalnego Richarda Huntera. Co ważne, aż do 1994 roku obchody tego dnia nie były poświęcone żadnemu konkretnemu tematowi, poza ogólną promocją działań edukacyjnych na rzecz zdrowia psychicznego. Drastyczne statystyki dotyczące chorób psychicznych, zaburzeń i związanych z nimi samobójstwami, doprowadziły do włączenia się w obchody wielu lekarzy i aktywistów, którzy wsparli działania i ustanowili tematy przewodnie, dla jeszcze lepszej edukacji. Od tej pory 10 października światowy dzień zdrowia psychicznego stał się inicjatywą wspieraną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wykorzystuje ona silne relacje z ministerstwami zdrowia i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie, wspierając obchody także od strony technicznej i produkcji materiałów promocyjnych. Dzień zdrowia psychicznego zyskał takie motywy jak: „Kobiety i zdrowie psychiczne”, „Dzieci i zdrowie psychiczne”, „Zdrowie psychiczne i prawa człowieka”, „Zdrowie psychiczne i starzenie się”, „Zdrowie psychiczne i praca”, „Skutki traumy i przemocy u dzieci i młodzieży”, „Zaburzenia emocjonalne i behawioralne dzieci i młodzieży”, „Związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym: współwystępujące zaburzenia”, „Zdrowie psychiczne i fizyczne w ciągu całego życia”, „Budowanie świadomości – zmniejszenie ryzyka: choroby psychiczne i samobójstwa”, „Depresja: globalny kryzys”, „Pierwsza pomoc psychologiczna” i wiele więcej.

Z uwagi na pandemię, działania w ostatnich latach nieco różniły się od tych sprzed reżimu sanitarnego, jednak przez cały czas były i będą prowadzone.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne to stan dobrostanu emocjonalnego, psychologicznego i społecznego człowieka. Obejmuje ono wiele aspektów, które wpływają na samopoczucie, ale także ogólną jakość życia. Warto zdawać sobie sprawę, iż istnieje kilka kluczowych elementów zdrowia psychicznego. Jednym z nich jest stabilność emocjonalna. Jest to zdolność radzenia sobie z różnymi emocjami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi, w sposób odpowiedni do okoliczności. Osoba o dobrym zdrowiu psychicznym jest w stanie rozpoznać, zrozumieć i kontrolować swoje emocje. Kolejnym elementem, który świadczy o dobrym zdrowiu psychicznym, jest umiejętność zachowania równowagi w życiu. Oznacza to, iż jest się w stanie utrzymać pewien zdrowy balans np. między pracą a odpoczynkiem lub między życiem zawodowym i rodzinnym. Taka równowaga jest potrzebna, aby móc uniknąć przewlekłego stresu, wypalenia zawodowego oraz wielu innych problemów. Nie bez znaczenia pozostają też umiejętności nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Mimo iż często wiele osób twierdzi, iż nie potrzebuje innych ludzi, aby czuć się szczęśliwymi, to jednak satysfakcjonujące relacje społeczne mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Oznaką dobrego zdrowia psychicznego jest również zdolność do radzenia sobie z trudnościami, a także umiejętność szukania wsparcia i rozwiązywania problemów w efektywny sposób. Nie można też zapomnieć o akceptacji samego siebie. Osoby z silnym zdrowiem psychicznym mają wysokie poczucie własnej wartości i charakteryzuje je pewność siebie. Zdrowie psychiczne nie jest mniej istotne niż zdrowie fizyczne. Oba te aspekty stanowią integralną część ogólnego dobrostanu człowieka. Warto zrozumieć, iż dbanie o emocje, myśli i relacje jest najważniejsze dla osiągnięcia pełni życia. Dlatego też Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypomina, iż należy inwestować w umysł podobnie, jak w swoje ciało i szukać profesjonalnej pomocy w razie problemów ze zdrowiem psychicznym.

Co ma na celu obchodzenie takiego dnia?

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu m.in. zmniejszenie stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Niestety przez cały czas istnieje wiele uprzedzeń i stereotypów związanych z chorobami psychicznymi, co sprawia, iż osoby te często ukrywają swoje problemy i unikają poszukiwania pomocy. Misją osób, które organizują obchody tego dnia, jest też zachęcenie społeczeństwa do akceptacji i wspierania osób dotkniętych problemami zdrowia psychicznego oraz do propagowania otwartości i rozmawiania na ten temat.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20% całej ludności na świecie. Najpowszechniejsza jest depresja, a cierpi na nią aż 100 milionów osób na świecie i co dziesiąty Polak. Skala problemu jest duża, dlatego Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego chce zwrócić szczególną uwagę ludzi na kwestie dbania o zdrowie psychiczne, a także przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne. Duży nacisk kładziony jest także na potrzebę zmian w regulacjach prawnych i opiece medycznej wobec tych osób.

Niestety wciąż kilka osób wie, jak dbać o zdrowie psychiczne, a szukanie pomocy wydaje się im czymś, czego należy się wstydzić. Z tego powodu Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Przy pomocy odpowiednich narzędzi i dostępu do specjalistów można to zmienić. Taki właśnie jest cel i motywacja obchodzenia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w szkole

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to zawsze doskonała okazja do podkreślenia roli edukacji i wsparcia w dziedzinie zdrowia psychicznego. Warto uczyć się o tym, jak rozpoznawać objawy problemów zdrowia psychicznego u siebie i innych, jak udzielać wsparcia oraz szukać profesjonalnej pomocy. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w szkole zawsze pomagają w rozpowszechnianiu informacji na ten temat i wspierają w lepszym zrozumieniu swoich emocji i wyborze adekwatnej ścieżki leczenia. Niemal każdy młody człowiek doświadcza okresów stresu, lęku, czy smutku w różnych momentach życia. Dlatego właśnie w wielu szkołach obchodzi się uroczyście Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie opieki nad własnym umysłem i emocjami. Każdy rok przynosi nowe hasła związane z promowaniem dostępu do odpowiedniej opieki i wsparcia, a także nowe inicjatywy promujące dbanie o zdrowie psychiczne na całym świecie.

Dlaczego o zdrowie psychiczne należy dbać przez cały rok?

Na początek należy wyjaśnić, czym jest zdrowie psychiczne. Określa się je jako brak chorób oraz zdolność do rozwoju i samorealizacji. Osoba zdrowa ma dobre samopoczucie, jest pewna siebie, wierzy w siebie oraz wykazuje się poczuciem własnej wartości. adekwatna kondycja psychiczna u ludzi wpływa na sposób myślenia, odczuwania oraz działania. Bez niej, ciężko jest realizować plany i marzenia, a każdy dzień może okazać się ciężką walką.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Przy pierwszych objawach obniżonej kondycji psychicznej warto udać się do specjalisty. Każda osoba nosi w sobie nierozwiązane problemy, które może poznać, zgłębić i rozwiązać. W takich działaniach wsparcie niosą wykwalifikowani pracownicy SUPER-ego. Skuteczna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna, którą stosuje się w leczeniu m.in.: depresji, nerwicy, ataków paniki, fobii społecznych, stresu pourazowego i przewlekłego, a także zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Co wpływa na zdrowie psychiczne? Do niekorzystnych cech należą m.in.:

  • poczucie niższej wartości,
  • brak umiejętności radzenia sobie z zadaniami życiowymi,
  • brak umiejętności bronienia własnych spraw,
  • poczucie wyobcowania społecznego,
  • brak umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych,
  • nadmierne obciążanie się odpowiedzialnością,
  • wyuczona bezradność oraz poczucie zależności od otoczenia.

Każdy człowiek jest inny, dlatego wpływ na zdrowie psychiczne jest kwestią indywidualną, którą można rozpracować przy pomocy specjalisty na terapii.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypomina, iż zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. To czas, w którym warto zastanowić się nad tym, jakie ma się podejście do emocji i jakie działania można podjąć, aby zadbać o swój stan umysłu. To także okazja do wspierania innych, zachęcania do otwartości i walki z uprzedzeniami związanymi z chorobami psychicznymi. Dlatego w dniu 10 października w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego warto zastanowić się, jak można przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego, zarówno u siebie, jak i w swoim najbliższym otoczeniu.

Idź do oryginalnego materiału