5 powodów, dla których warto zrezygnować z procentów. Zobacz, co Ci grozi po spożyciu alkoholu

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Obecnie ludzie są zaabsorbowani przez cały dzień i narażeni na wiele stresów, dlatego poprawiają sobie humor napojami wyskokowymi. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Nadmierne spożywanie alkoholu jest bezpośrednią przyczyną około 88 000 zgonów rocznie…

https://pixabay.com/photo-428392/

Alkohol obniża długość życia pijących choćby o 30 lat! Ze względu na fakt, iż około 72% dorosłych Polaków pije alkohol regularnie, choroby związane z alkoholem stały się jednym z głównych problemów zdrowia publicznego.

Oto 5 powodów, dla których warto zrezygnować ze spożywania napojów wyskokowych:

#1 Powodują nowotwory

https://pixabay.com/photo-2213622/

Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować kilka typów nowotworów, takich jak rak piersi, okrężnicy, przełyku, wątroby, szyi, a choćby raka mózgu.

Główną przyczyną powstawania nowotworu jest to, iż etanol jest przekształcany przez ciało w toksyczną substancję o nazwie aldehyd octowy. Ta substancja uszkadza DNA i uniemożliwia naprawę komórek. Ponadto, aldehyd octowy powoduje rotację komórek wątroby, co sprawia, iż są one bardziej podatne na uszkodzenia.

Innym powodem, dla którego ludzie powinni unikać alkoholu lub pić go w mniejszych ilościach jest to, iż hamuje wchłanianie składników odżywczych, które działają przeciwrakowo, takich jak witaminy A, B, C i D.

#2 Powodują rozwój osteoporozy

https://goo.gl/images/iiWfzr

Jest to choroba kości, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej i zwiększoną łamliwością kości. Najczęściej dotyka kobiet po menopauzie, ale nie jest to regułą. Może dotyczyć również mężczyzn lub osób młodszych.

Primal Kaur, specjalista w zakresie osteoporozy z Temple University Health System w Filadelfii, powiedział:

Alkohol niesie wiele negatywnych skutków dla gospodarki wapniowej organizmu ludzkiego. Alkohol zakłóca również działanie trzustki, a co za tym idzie, wchłanianie wapnia i witaminy D zmniejsza się. Wpływa on także negatywnie na wątrobę, Która jest ważnym organem w procesie aktywacji witaminy D oraz absorpcji wapnia.

Spożywanie alkoholu może wpływać na równowagę hormonalną, zmniejszając produkcję estrogenu do niebezpiecznie niskiego poziomu. Estrogen to najważniejszy hormon dla utrzymania gęstości kości.

#3 Depresja

https://pixabay.com/photo-513529/

Ludzie mają tendencję do picia większej ilości alkoholu, gdy doświadczają lęku i stresu, ponieważ sprawia on, iż czują się zrelaksowani i senni, ale w dłuższej perspektywie powoduje on rozwój depresji.

Około 1/3 osób z poważną depresją ma również problem z alkoholem. Takie osoby powinny unikać picia napojów wyskokowych, ponieważ pogłębiają one chorobę.

Co więcej, regularne spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenia komórek mózgu, co również może prowadzić do depresji. Choć alkohol nie jest narkotykiem, nigdy nie powinien być używany jako środek do leczenia lub sposób na ucieczkę od rzeczywistości.

#4 Odwodnienie

https://goo.gl/images/gX36gd

Prawdopodobnie zauważyłeś, iż po wypiciu alkoholu czujesz się cały czas spragniony, a do tego cierpisz na straszliwy ból głowy.

Alkohol zmniejsza wytwarzanie przez organizm hormonu antydepresyjnego, zwiększa produkcję moczu i skutecznie odwadnia Cię w trakcie zakrapianej nocy.

Powinieneś zdecydowanie odłożyć piwo i wypić kilka szklanek wody, jeżeli wystąpią któreś z następujących objawów:

  • Pragnienie
  • Sucha skóra
  • Ból głowy
  • Zaparcie
  • Zawroty głowy
  • Suche, lepkie usta
  • Senność lub zmęczenie

#5 Uszkodzenia wątroby

https://goo.gl/images/nYoe9L

Wątroba to pierwszy organ, który przyjmuje uderzanie podczas spożywania alkoholu, ponieważ jest on metabolizowany przez nią. Kiedy spożywasz więcej alkoholu niż wątroba jest w stanie przyjąć, możesz uszkodzić, a choćby zabić jej komórki.

Jeśli często sięgasz po alkohol, który dodatkowo jest wysokokalorycznym produktem, to gwarantujesz sobie rozwój alkoholowego zapalenia wątroby, a ostatecznie jej marskość.

Idź do oryginalnego materiału