AI identyfikuje nowe potencjalne metody leczenia choroby Parkinsona

oen.pl 1 miesiąc temu


Sztuczną inteligencję wykorzystano do identyfikacji potencjalnych nowych leków na chorobę Parkinsona.

dostać

Nowa strategia oparta na sztucznej inteligencji (AI) znacznie przyspieszyła identyfikację potencjalnych nowych leków do leczenia choroby Parkinsona. Praca opublikowana w czasopiśmie Natura Chemiczna Biologiamoże oznaczać, iż nowe metody leczenia choroby Parkinsona szybciej trafią do badań klinicznych i dotrą do pacjentów.

Odkrywanie leków na poważne choroby jest często procesem powolnym, pracochłonnym i kosztownym. Opracowanie leku od wczesnych testów laboratoryjnych do pełnego zatwierdzenia do stosowania u pacjentów trwa zwykle 10–15 lat.

„To niezwykle czasochłonny proces – samo zidentyfikowanie głównego kandydata do dalszych testów może zająć miesiące, a choćby lata” – powiedziała Michele Vendruscolo, kierownik badań i profesor na Wydziale Chemii Yusufa Hamieda na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii

Sztuczna inteligencja i techniki uczenia maszynowego okazały się obiecujące, jeżeli chodzi o przyspieszenie początkowego etapu tego procesu, poprzez odkrycie potencjalnych leków na nowotwory i kilka innych chorób, co skłoniło dziesiątki start-upów biomedycznych do postawienia na potencjał sztucznej inteligencji w odkrywaniu leków.

„Jedna ze ścieżek poszukiwania potencjalnych metod leczenia choroby Parkinsona wymaga identyfikacji małych cząsteczek, które mogą hamować agregację alfa-synukleiny, białka ściśle związanego z tą chorobą” – stwierdził Vendruscolo w komunikacie prasowym.

Nowe badanie pokazało, jak strategia oparta na sztucznej inteligencji znacznie przyspieszyła ten proces i była tysiąc razy tańsza niż metody tradycyjne, identyfikując niewielką liczbę potencjalnie przydatnych związków, które poddano testom laboratoryjnym. Wyniki tych eksperymentów wprowadzono następnie z powrotem do modelu uczenia maszynowego w celu dalszej optymalizacji przewidywań.

„Wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowania podejść do uczenia maszynowego w zakresie odkrywania leków na choroby związane z agregacją białek, takie jak choroba Parkinsona, z pewnością się pojawiło” – powiedział dr Michael S. Okun, krajowy doradca medyczny Fundacji na rzecz leczenia choroby Parkinsona i dyrektor Instytutu Chorób Neurologicznych Fixel w szpitalu z Uniwersytetu Florydy. „Ponad 20-krotna poprawa w porównaniu z typowymi, wysokowydajnymi badaniami przesiewowymi leków była w tym badaniu imponująca i znajdzie się na liście potencjalnych leków, które należy wziąć pod uwagę w badaniach klinicznych” – dodał Okun, który nie był zaangażowany w badania. badanie.

Według Fundacji Chorób Parkinsona chorobę Parkinsona rozpoznaje się co roku u prawie 90 000 Amerykanów, a w tej chwili w USA cierpi na nią milion osób. Mimo to w tej chwili nie ma możliwości wyleczenia tej choroby, a jedynie leki łagodzące objawy, takie jak drżenie, problemy z równowagą i mobilnością oraz sztywność mięśni.

„Uczenie maszynowe ma realny wpływ na odkrywanie leków – przyspiesza cały proces identyfikowania najbardziej obiecujących kandydatów” – powiedział Vendruscolo. „Dla nas oznacza to, iż możemy rozpocząć pracę nad wieloma programami odkrywania leków – zamiast tylko jednego. Tak wiele jest możliwe dzięki ogromnej redukcji czasu i kosztów – to ekscytujący czas”.

Jednak odkrycie obiecujących nowych związków to tylko jeden, bardzo wczesny krok na drodze do faktycznego udostępnienia pacjentom wypróbowanych i przetestowanych leków.

„Jednakże to, czy ta innowacja przyspieszy odkrycie nowych leków na chorobę Parkinsona, jest skomplikowane, ponieważ wprowadzenie większej liczby związków może w rzeczywistości spowolnić prace nad projektem” – powiedział Okun. „Zatem potrzebne będą równoległe i duże inwestycje w podstawowe badania naukowe, aby lepiej zrozumieć patogenezę choroby Parkinsona i dokładniej zastosować tę metodę oraz inne nowatorskie metody odkrywania leków oparte na sztucznej inteligencji”.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału