Błędy w realizacji recept na medyczną marihuanę

aptekarz.pl 2 miesięcy temu

Realizacja recepty zawierającej medyczną marihuanę jest regulowana prawnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Ze względu na zawartość substancji odurzających, medyczna marihuana zaliczana jest do grupy I-N [1].

Aptekarze w swojej praktyce zawodowej, pomimo powszechnie dostępnych przepisów, spotykają się z błędnie wystawionymi receptami na medyczną marihuanę. Jakie błędy najczęściej zawierają takie recepty? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas realizacji?

Co powinna zawierać poprawnie wystawiona recepta na medyczną marihuanę?

Medyczna marihuana wypisywana jest wyłącznie na receptę Rpw. Zawiera informacje określone dla standardowej recepty takie jak dane pacjenta, lekarza, postać leku, ale oprócz tego posiada nazwę surowca roślinnego w języku łacińskim tj. Cannabis flos, deklarowaną zawartość THC i CBD, łączną masę suszu w gramach oraz precyzyjne dawkowanie. [2]

Na receptę Rpw. można przepisać ilość surowca nieprzekraczającą 90 dni stosowania, które jest liczone na podstawie dawkowania. Realizacja następuje nie później niż w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. Nie może być wystawiona z odroczeniem jej realizacji poprzez zawarcie na/w niej daty realizacji „od dnia”, co wynika wprost z brzmienia art. 96a ust. 7 pkt 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne. [1, 2]

O czym należy pamiętać, realizując receptę na medyczną marihuanę?

Po otwarciu e-recepty należy upewnić się, iż jest to recepta na lek recepturowy. W okienku z e-receptą po lewej stronie (w części technicznej) musi widnieć nazwa „lek recepturowy”. Po prawej stronie (w części graficznej) powinna znaleźć się dokładna nazwa surowca.

Należy zwrócić uwagę na podaną ilość substancji odurzających. Ze względu na standaryzację surowca, wartość składnika czynnego podawana jest w procentach z marginesem błędu +/- 10%, co uniemożliwia poznanie dokładnej ilości substancji czynnych. Z tego powodu na recepcie znajduje się ilość odpowiadająca masie całego suszu podanego w gramach lub miligramach.

Recepta może być wypisana na ilość nieco większą lub mniejszą niż jedno opakowanie surowca. Ze względu na to, iż jest to lek recepturowy, farmaceuta powinien odważyć odpowiednią ilość suszu z oryginalnego opakowania/opakowań do specjalnego pojemnika.

Równie ważna jest wycena leku z medyczną marihuaną. Recepta ta jest zawsze pełnopłatna, o czym mówi ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jako kod postaci leku recepturowego należy wybrać kod „8” – dla mieszanek ziołowych (do 100 gramów). Następnie zaznaczamy odpowiedni rodzaj surowca i dodajemy jego wydawaną ilość w gramach. [2, 3]

Najczęstsze błędy popełniane przy wystawianiu recept

  • Medyczna marihuana jako lek gotowy na recepcie

W momencie wystawiania recepty lekarz może zaznaczyć receptę z Cannabis jako lek gotowy. Uniemożliwia to realizację takiej recepty, ponieważ podczas próby wysłania DDR pojawi się błąd w systemie aptecznym.

  • Niedokładna lub błędna nazwa surowca

Kolejny błąd uniemożliwiający wykupienie medycznej marihuany w aptece jest niedokładne wypisanie nazwy surowca. Pomyłki mogą dotyczyć zarówno pisowni jak i procentowej zawartości surowca na recepcie. Surowiec powinien być wpisany łącznie z procentową zawartością substancji czynnych oraz marginesem błędu przy standaryzacji. Należy podkreślić, iż dwa różne preparaty z medyczną marihuaną mogą mieć ten sam skład procentowy CBD i THC, jednak mimo tego surowce mogą działać inaczej (różne fenotypy, odmienny skład terpenowy itd.). o ile taka sytuacja ma miejsce, najczęściej to pacjent mówi, jaką odmianę chciałby dostać w porozumieniu z lekarzem.

  • Błędna łączna zawartość substancji czynnej

Następny błąd polega na zapisaniu na recepcie łącznej ilości substancji czynnej po przeliczeniu z procentów podanych w nazwie surowca. Surowiec jest standaryzowany z marginesem błędu, więc podanie dokładnej ilość substancji odurzających jest błędem, który uniemożliwia realizacje takiej recepty. Poprawną praktyką jest wpisanie łącznej ilości suszu, który ma być wydany pacjentowi.

  • Brak określenia postaci leku

Brak obecności wyrażenia „Misce fiat„, „Species” lub innej określonej postaci leku nie jest błędem wykluczającym realizację takiej recepty. Farmaceuta może określić postać leku na podstawie swojej fachowej wiedzy.

  • Okresy stosowania przekraczające łącznie 90 dni kuracji.

Należy przeliczyć, czy ilość wypisanego suszu nie przekracza 90 dni stosowania. o ile tak, to należy zmniejszyć ilość surowca lub skontaktować się z lekarzem w celu korekty recepty.

  • Błędne lub nieprecyzyjne dawkowanie

Koniecznie na recepcie musi znajdować się dokładne dawkowanie preparatu przez pacjenta. Lekarz przepisuje taką ilość konopi, która musi wystarczyć pacjentowi na maksymalnie 90 dni kuracji, więc zapis dawkowania powinien umożliwić przeliczenie zużycia leku. [2,3,4,5]

Autorka: mgr farm. Monika Stańczak

Źródła:

  1. https://aptekarz.pl/recepta-na-medyczna-marihuane-realizacja-krok-po-kroku/
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających,substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, Warszawa, dnia 27 stycznia 2021 r, Poz. 166
  3. https://receptura.pl/marihuana-medyczna-w-recepturze-aptecznej/
  4. https://rx.edu.pl/hot-topic-medyczna-marihuana-najczestsze-bledy-na-recepcie/
  5. https://rx.edu.pl/recepty-na-leki-recepturowe-najczestsze-bledy/
Idź do oryginalnego materiału