Czy alkoholizm można wyleczyć?

zdrowie.med.pl 1 miesiąc temu

Osoby uzależnione od alkoholu i współuzależnione, będące często bliskimi alkoholika zadają sobie pytanie, czy alkoholizm jest uleczalny? Czy ten rodzaj uzależnienia można skutecznie wyleczyć, czy to dzięki psychoterapii, czy też środków farmakologicznych? A może prawdą jest, iż alkoholikiem pozostaje się do końca życia, choćby przy całkowitym ograniczeniu spożycia?

Choroba alkoholowa – uzależnienie nieuleczalne

Na samym wstępie warto wyraźnie zaznaczyć, iż alkoholizm jest chorobą, w dodatku bardzo złożoną, związaną nie tylko z czysto fizyczną sferą człowieka, ale także, a może tym bardziej, z jego emocjami. To również istotny problem społeczny, odbijający się na nie tylko na samym chorym, ale i na jego najbliższych, pracy zawodowej, otoczeniu.

Z całą pewnością jednak przez cały czas zbyt mało mówi się o tym, jak bardzo podstępna jest choroba alkoholowa. To nie tylko uzależnienie sensu stricte, ale też schorzenie potencjalnie śmiertelne, dotyczące osób, które nie są w stanie przyjmować alkoholu w sposób kontrolowany. To z kolei oznacza, iż uzależniony już zawsze pozostanie chory – zatem alkoholizmu nie da się uleczyć, jednak, jak określają to sami alkoholicy w abstynencji – da się go zaleczyć. W praktyce oznacza to naukę życia bez sięgania po alkohol i powrót do normalnego, codziennego funkcjonowania.

Dlaczego alkoholizm jest nieuleczalny?

O nieuleczalności alkoholizmu decyduje adekwatnie sam mechanizm popadania w nałóg. Chociaż uzależnienie przebiega w podobny sposób czy też może według zbliżonych parametrów, to jednak jest indywidualne dla każdej osoby – może wynikać z różnych czynników, inaczej się objawiać i przynosić odmienne konsekwencje.

W każdym jednak przypadku alkoholizm zaczyna się dość „niewinnie” – przyjęcie określonej dawki pozytywnie odbija się na samopoczuciu. Poprawia nastrój, sprawia, iż człowiek staje się rozluźniony i swobodniejszy. Chęć sięgnięcia po kolejny kieliszek czy butelkę staje się silniejsza wraz z pogorszeniem się stanu emocjonalnego – ponieważ mózg wysyła sygnały związane z obietnicą podniesienia nastroju. Tworzy się, jak w każdym rodzaju uzależnienia, błędne koło.

Z tych względów warto mieć świadomość, iż choroba alkoholowa jest jednostką, której nigdy nie da się wyleczyć – organizm już zawsze będzie miał problem z zachowaniem umiaru (podniesiony poziom tolerancji na alkohol wymaga przyjmowania coraz większych ilości), jednak nie oznacza to, iż nie można odciąć się od niej i pozostać alkoholikiem, jednak niepijącym.

Jak zaleczyć chorobę alkoholową? Wychodzenie z uzależnienia

Wielu zaleczonych alkoholików, czyli osób z chorobą alkoholową, które realizowane są w abstynencji może potwierdzić, iż proces wychodzenia z uzależnienia od alkoholu jest ogromnym wysiłkiem. Ale otwiera przy tym drzwi do normalności – daje szansę powrotu na łono rodziny, umożliwia powrót do pracy zawodowej, przywraca chęć do życia. I chociaż osoby niepijące do końca swojego życia muszą mierzyć się z silnym pragnieniem sięgnięcia po alkohol, mają świadomość podjęcia odpowiedniej decyzji. Co ułatwiło im stopniowe wyjście z uzależnienia?

Ogromne znaczenie ma, z całą pewnością, wsparcie emocjonalne. Nawet, jeżeli osoba uzależniona nie może udać się do krewnych czy innych bliskich, może zwrócić się o pomoc do terapeuty, psychiatry czy okolicznych grup wsparcia.

Drugim punktem jest konieczność odtrucia organizmu (detoks alkoholowy), co pozwala do pewnego stopnia łagodzić objawy odstawienne lub też sprawia, iż szybciej mijają najgorsze odczucia fizyczne. Poddanie się tego rodzaju procesowi zalecane jest szczególnie chorym, którzy tuż przed podjęciem leczenia wpadli w ciąg alkoholowy i od dłuższego czasu nie wychodzili ze stanu upojenia.

Niektórzy alkoholicy wymagają także wykorzystania swego rodzaju prewencji, która może pomóc w oparciu się potrzebie sięgnięcia po używkę. Mowa tu o farmakologii i jednej z popularniejszych metod, jaką jest wszycie Esperalu. Zabieg nie jest co prawda refundowany przez NFZ, jednak jego przeprowadzenie w prywatnym gabinecie (takim, jak chociażby Chirurg-24 czy innym, podobnym miejscu) nie jest ani drogie, ani skomplikowane.

Nie wszyscy decydują się na leczenie w ośrodkach zamkniętych, znacznie częściej wybierane jest leczenie ambulatoryjne, które pozostawać może równie skuteczne, chociaż najwięcej zależy od podejścia samego chorego.

Materiały partnera (wp)

Idź do oryginalnego materiału