mamDu_avatar

Wysoka wrażliwość może być męcząca. Tych 6 wskazówek ukoi zmysły twoje i dziecka

Martyna Pstrąg-Jaworska

09 kwietnia 2024, 13:58 · 3 minuty czytania
Osoby wysoko wrażliwe mają tendencję do przemęczenia i przebodźcowania, które budują w nich frustrację, czasami złość. Jeśli ktoś zdaje sobie sprawę, że jest WWO, dużo lepiej dobiera sobie otoczenie i unika niepotrzebnych bodźców, które mogą doprowadzić do tego zmęczenia. Oto 6 sposobów na ukojenie zmysłów, kiedy jesteś (lub twoje dziecko jest) WWO.


Wysoka wrażliwość może być męcząca. Tych 6 wskazówek ukoi zmysły twoje i dziecka

Martyna Pstrąg-Jaworska
09 kwietnia 2024, 13:58 • 1 minuta czytania
Osoby wysoko wrażliwe mają tendencję do przemęczenia i przebodźcowania, które budują w nich frustrację, czasami złość. Jeśli ktoś zdaje sobie sprawę, że jest WWO, dużo lepiej dobiera sobie otoczenie i unika niepotrzebnych bodźców, które mogą doprowadzić do tego zmęczenia. Oto 6 sposobów na ukojenie zmysłów, kiedy jesteś (lub twoje dziecko jest) WWO.
Wysoka wrażliwość może być wyczerpująca zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. fot. stasia04/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

WWO muszą dbać o ukojenie zmysłów

Osoby wysoko wrażliwe – zarówno dorosłe, jak i dzieci, mają tendencję do przeciążenia organizmu i przebodźcowania. Jeśli taka osoba w pracy musiała przebywać w głośnym, mocno oświetlonym i ruchliwym otoczeniu, często podświadomie czuje, że potrzebuje ciszy, spokoju i własnego domu/mieszkania albo spaceru w naturze, żeby się zrelaksować.


Z dziećmi wysoko wrażliwymi jest podobnie: kiedy rodzic wie, że jego dziecko jest wrażliwe na bodźce zewnętrzne, często stara się po przedszkolu/szkole zapewnić mu czas w warunkach, które pozwolą się wyciszyć. Dzięki tym 6 prostym metodom ulżysz sobie lub dziecku, jeśli któreś z was jest wyjątkowo wrażliwe na otoczenie.

1. Dużo śpij

Brak snu lub niewystarczająca liczba godzin snu (mniej niż 7 godzin na dobę) sprawiają, że jesteśmy nie tylko zmęczeni, ale też drażliwi, mamy zmniejszoną koncentrację, obniżony nastrój i jeszcze większą wrażliwość na bodźce zewnętrzne. W przypadku WWO należy dbać o długość snu i jego jakość, ponieważ bez tego dużo szybciej dochodzi do zmęczenia psychicznego i fizycznego.

2. Noś wyciszające słuchawki

Na rynku jest wiele modeli słuchawek bezprzewodowych, które mają funkcję wyciszenia otoczenia. Świetnie sprawdza się to w przypadku słuchania muzyki i podcastów w głośnym otoczeniu (np. komunikacji miejskiej), ale samo noszenie słuchawek może też przynieść ulgę osobie WWO. Nie zawsze trzeba na nich czegoś słuchać, można je nosić w głośnych miejscach w celu wyciszenia otoczenia, by nie drażnić aż tak zmysłu słuchu.

3. Zaplanuj czas wyciszenia

Zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy są wysoko wrażliwi, powinni mieć wydzielony czas na ukojenie emocji i zmysłów. Zwykle w ciągu dnia każdy z nas pędzi, ma wiele zobowiązań i spraw do załatwienia, dlatego ważne jest, by znaleźć równowagę. Nawet kiedy nie jesteś wysoko wrażliwa, warto taki czas wyciszenia i relaksu wysupłać w planie dnia codziennie: znajdź czas na spacer na świeżym powietrzu, czytanie książki albo sesję jogi.

4. Przyciemnij światła

Ostre, zimne światło jest bardziej wyczerpujące dla organizmu: sprawia, że nasz wzrok jest bardziej przemęczony. Zamiast mocnego światła górnego w domu, postaw na boczne lampki z żarówkami, które dają ciepłe, miękkie światło. Jest ono łagodniejsze dla zmysłów i nie sprawia, że tak szybko jesteśmy przebodźcowani.

5. Wydziel strefę wyciszenia w domu

Osoby WWO powinny w domu zorganizować sobie miejsce, w którym będą mogły ukoić swoje zmysły po intensywnym dniu. Często piszemy o tym, by dzieciom wysoko wrażliwym zapewnić własny pokój, kącik do zabawy (np. klockami) czy czytania książek. Może to być przestrzeń z kocami, poduszkami, sznurem lampek zawieszonym w oknie lub na ścianie. Dorosły tak samo potrzebuje takiego miejsca wyciszenia: zorganizuj sobie taką przestrzeń w domu. Powinnaś móc tam usiąść, wykonać medytację, poćwiczyć lub poczytać książkę. Korzystaj z niej codziennie.

6. Otaczaj się przyrodą i pięknem

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą wycisza, koi nerwy i łagodzi przebodźcowanie organizmu. Staraj się spacerować w otoczeniu drzew, krzewów i zieleni, bo to dodatkowo pozytywnie wpływa na dotlenienie organizmu. Planuj przynajmniej kilka razy w tygodniu czas na świeżym powietrzu. Dodatkowo zadbaj też o harmonijną i posprzątaną przestrzeń w domu: dzięki spokojowi w otoczeniu, zyskasz też spokój wewnętrzny. Dodatkowo cieszenie się widokiem przedmiotów, które lubisz i ci się podobają, przyniesie satysfakcję i zrelaksuje.

Źródło: psychologytoday.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/182393,supermoc-dziecka-wwo-jest-w-jego-mozgu-wysoko-wrazliwi-maja-tych-11-cech