Więcej

    Litwa walczy z alkoholizmem. Dużo zrobiła, ale wyzwania pozostają

    15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. Osoby, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, mogą zwrócić się o pomoc do Republikańskiego Centrum Uzależnień.

    Czytaj również...

    Każdego roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania alkoholu. W taki sposób chce zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia ludności. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu oraz nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

    Uzależnienia wymagają pomocy specjalistów 

    W wileńskim oddziale Republikańskiego Centrum Uzależnień (RCU) jednocześnie może się leczyć 86 pacjentów.

    – Liczba uzależnionych od alkoholu osób, które zwracają się o pomoc do naszych filii w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Poniewieżu i Szawlach, z roku na rok jest podobna. Nie odnotowujemy żadnych istotnych wahań — mówi „Kurierowi Wileńskiemu” dr Aušra Širvinskienė, wicedyrektorka placówki.

    Wszystkie uzależnienia to choroby, które wymagają specjalistycznej pomocy. Do Centrum zwracają się nie tylko ludzie uzależnieni od alkoholu, ale też od palenia papierosów, narkotyków czy patologicznego hazardu. Każdy pacjent może skorzystać z form pomocy, które oferowane są przez 140 wykwalifikowanych specjalistów.

    Czytaj więcej: Wzmożona walka z alkoholizmem

    Poprawił się komfort pacjentów

    Po niedawno przeprowadzonej renowacji wileński odział funkcjonuje w pomieszczeniach wyposażonych według najnowszych standardów, gabinety są rozlokowane na pięciu piętrach. Personel stanowią lekarze różnych specjalności — psychiatrzy, toksykolodzy kliniczni, psychoterapeuci, psycholodzy. Pomocy pacjentom udzielają także ergoterapeuci (specjaliści od terapii przez sztukę), jak też pracownicy socjalni. W ubiegłym roku od różnego rodzaju uzależnień leczyło się tu ambulatoryjnie 8 683 osób, stacjonarnie — 898.

    Szeroki zakres usług

    Republikańskie Centrum Uzależnień oferuje szereg profesjonalnych usług w zakresie leczenia uzależnienia od alkoholu oraz dalszej rehabilitacji. Aby rozpocząć tu kurację odwykową, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry. Wtedy pacjent (jeżeli jest obywatelem Litwy lub posiada pozwolenie na pobyt stały) nie musi płacić, wszystkie koszty pokrywa Państwowa Kasa Chorych. Można też leczyć się anonimowo, bez skierowania. Wówczas za kurację trzeba zapłacić.

    Sytuacja nieco uległa zmianie

    W światowych rankingach spożycia alkoholu Litwa przez wiele lat zajmowała wysoką pozycję. Sytuacja nieco uległa zmianie, gdy w 2018 r. z inicjatywy ówczesnego ministra ochrony zdrowia, Aurelijusa Verygi, w kraju zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu.  M.in. z 18 do 20 lat podniesiono wiek, od którego można legalnie kupić alkohol, ograniczono czas sprzedaży napojów wysokoprocentowych (w niedziele można je kupić tylko do godz. 15:00), wprowadzono całkowity zakaz reklamy alkoholu. Pomimo kilku prób zliberalizowania przyjętych przed sześciu laty restrykcji przez polityków ograniczenia pozostają w mocy.

    Czytaj więcej: Jak odurza się Litwa? Lekarz toksykologii: „Alkoholicy są w różnych grupach społecznych”

    Reklama na podst. ust. użytkownika.; Dzięki reklamie czytasz nas za darmo

    Afisze

    Więcej od autora

    Weekend architektoniczny w Wilnie

    Organizatorzy wydarzenia zapraszają miłośników historii i architektury do zwiedzania placówek na co dzień częściowo lub całkowicie niedostępnych, a które aż proszą się o ich odkrycie. Przewodnicy-wolontariusze opowiedzą najbardziej interesujące fakty z dziejów wileńskich budynków. „Temat tegorocznej edycji — »Ludzie, którzy...

    Pałace wileńskie: antokolska rezydencja wybitnego przedsiębiorcy i oświatowca

    Na początku ulicy Antokloskiej pod nr 2 znajduje się budynek przypominający pałac. Jest to zabytek architektury historyzmu. Obecnie mieści się tu Ambasada Wielkiej Brytanii. „Budowlę wzniósł na przełomie XIX–XX w. jako dom mieszkalny ppłk. Włodzimierz Pliszewski w miejscu dawnego klasycystycznego budynku....

    Eurowizja 2025 odbędzie się w Szwajcarii. „Litewskim wykonawcom idzie coraz lepiej”

    Tegoroczny konkurs odbył się 7,9 i 11 maja w Malmö. Szwecja po raz siódmy była gospodarzem Eurowizji. Nemo z piosenką „The Code” otrzymał ogółem 591 punktów w głosowaniu jurorów (365) i widzów (226). Za nim uplasowali się reprezentanci Chorwacji...

    Pałac w Tuskulanach do dziś skrywa wiele tajemnic [Z GALERIĄ]

    Już w XVI w. król Zygmunt August zbudował tu dwór. Z czasem posiadłość na przedmieściach Wilna straciła status rezydencji królewskiej, a dobra przechodziły z rąk do rąk możnowładców. Miejsce to odrodziło się, gdy znalazło się w rękach kanoników luterańskich....