NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Diagnoza i dobór leczenia depresji w 5 do 8 minut. Powstała nowa platforma edukacyjna

redaktor prowadząca dział farmacja Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia   • Dodano: 18 kwietnia 2024 11:00

Nowa platforma edukacyjna pozwala lekarzowi w ciągu pięciu do ośmiu minut zdiagnozować i przyspieszyć albo pomóc w doborze leczenia depresji u pacjenta - mówi Agnieszka Leszczyńska, prezes Angelini Pharma Polska.

  • W marcu tego roku na rynku pojawiła się platforma edukacyjna, która może być również aplikacją na telefon
  • Pozwala ona lekarzowi w ciągu pięciu do ośmiu minut zdiagnozować i przyspieszyć albo pomóc w doborze leczenia depresji
  • Aplikacja jest przygotowana przez dwa ośrodki: łódzki na czele z profesorem Piotrem Gałeckim, krajowym konsultantem do spraw psychiatrii oraz z ośrodkiem krakowskim, na czele z profesor Dominiką Dudek, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
  • W przedsięwzięcie zaangażowana jest też profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant do spraw medycyny rodzinnej

 

Aplikacja zbiera informacje, przetwarza je i podpowiada możliwe najlepsze sposoby leczenia depresji

- Od co najmniej 14 lat edukujemy lekarzy pierwszego kontaktu, jak diagnozować pacjenta depresyjnego i jak leczyć depresję. Mamy już dosyć dużą grupę przedstawicieli, którzy edukują lekarzy. Jesteśmy też obecni na największych konferencjach z zakresu medycyny rodzinnej. Współpracujemy z całym gronem najwybitniejszych psychiatrów, którzy edukują lekarzy pierwszego kontaktu - mówi Agnieszka Leszczyńska, prezes Angelini Pharma Polska.

W marcu tego roku na rynku pojawiła się platforma edukacyjna, która może być również aplikacją na telefon. Pozwala ona lekarzowi w ciągu pięciu do ośmiu minut, czyli de facto tyle, ile lekarz ma na wizytę pacjencką, diagnozować i przyspieszyć albo pomóc w doborze leczenia depresji.

Jak wyjaśnia prezes firmy, Angelini Pharma jest organizatorem całego przedsięwzięcia, natomiast za powstaniem platformy edukacyjnej stoją bardzo ważne nazwiska i placówki: - Aplikacja jest przygotowana przez dwa ośrodki: łódzki na czele z profesorem Piotrem Gałeckim, krajowym konsultantem do spraw psychiatrii oraz z ośrodkiem krakowskim, na czele z profesor Dominiką Dudek, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W przedsięwzięcie zaangażowana jest też profesor Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant do spraw medycyny rodzinnej.

Grono tych ekspertów, na bazie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz dekalogu depresji napisanej przez profesora Marcina Siwka, digitalizowało obydwa te źródła i stworzyło aplikację, która nazywa się „diagnozuj i lecz”.

- Wchodząc na tę platformę edukacyjną, lekarz przechodzi w ciągu około dwóch minut przez kwestionariusz PHQ-9, który w 9 pytaniach w prosty sposób diagnozuje czy pacjent ma depresję. Jeśli po tych 9 pytaniach okazuje się że liczba punktów jest wystarczająca do zdiagnozowania depresji, to następuje budowa profilu pacjenta - wyjaśnia zasady.

Dodaje: - W aplikacji nie zbieramy żadnych danych sensytywnych. Potrzebne są takie informacje, jak wiek, płeć BMI oraz profil chorób somatycznych pacjenta. Na tej podstawie oraz na podstawie informacji, jak wygląda sam rodzaj depresji - czy jest to depresja z bezsennością, czy z lękiem, czy z agitacją, czy z wyciszeniem, aplikacja zbiera te wszystkie elementy, przetwarza i podpowiada  możliwe najlepsze sposoby leczenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum