Zdrowie

  • 19 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 143

Diagnoza Aspergera wyrokiem dla dziecka?

Materiał partnera:

W momencie, gdy rodzice otrzymują diagnozę dotycząca spektrum autyzmu, zwłaszcza jeśli chodzi o Zespół Aspergera, ich świat może stanąć na głowie. Często jest to wydarzenie, które wywołuje fale szoku, niepewności i pytań o przyszłość dziecka. Czy diagnoza Aspergera powinna być postrzegana jako wyrok, który kładzie kres na szczęśliwe życie malucha?

diagnoza Aspergera wyrokiem dla dziecka


Co to jest Zespół Aspergera?



Zespół Aspergera, będący jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, jest klinicznym określeniem na specyficzny sposób funkcjonowania jednostki, a nie na konkretną chorobę. W związku z tym nie ma możliwości wyleczenia samego zespołu Aspergera. Istotą spektrum autyzmu jest różnorodność i indywidualność objawów oraz poziomów ich nasilenia, co oznacza, że każda osoba z tym zaburzeniem będzie przejawiać unikatowy zestaw cech i zachowań.

Osoby z zespołem Aspergera mogą mieć trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych, zrozumieniu niuansów komunikacji niewerbalnej oraz interpretacji uczuć innych ludzi. Pomimo tych trudności, często wykazują one intensywne zainteresowania i obsesyjne pasje, które mogą być źródłem głębokiego zaangażowania i satysfakcji. Ponadto, mogą posiadać wyjątkowe zdolności poznawcze, takie jak szczegółowe zapamiętywanie faktów czy analiza logiczna, które mogą być wykorzystane jako atuty w odpowiednio dostosowanym środowisku.

Zrozumienie, że Zespół Aspergera to nie choroba, lecz określona różnorodność w sposobie percepcji i funkcjonowania, jest kluczowe dla dostosowania odpowiedniego wsparcia i terapii, które pomogą dziecku osiągnąć jak największy potencjał rozwojowy i integrację społeczną.

Choroba Aspergera objawy



Objawy Zespołu Aspergera skupiają się głównie na trudnościach dziecka w funkcjonowaniu w społeczeństwie, zwłaszcza w kontekście nawiązywania kontaktów, rozumienia, komunikowania się oraz stosowania się do norm społecznych. U dzieci z Zespołem Aspergera często obserwuje się:

  • trudności w okazywaniu emocji,
  • trudności w nawiązywaniu nowych relacji,
  • błędne interpretowanie zachowań i komunikatów,
  • brak rozumienia żartów,
  • unikanie kontaktu fizycznego,
  • unikanie kontaktu wzrokowego,
  • wybuchy złości związane ze zmianami w otoczeniu,
  • niestosowanie się do norm społecznych,
  • trudności podczas zabawy z innymi dziećmi,
  • późne pojawienie się mowy, sztywność w mowie,
  • ograniczone zainteresowania,
  • restrykcyjne i powtarzalne zachowania.


U dzieci z Zespołem Aspergera można zauważyć także nadwrażliwość na pewne bodźce lub potrzebę stymulowania zmysłów. Głośne bądź zbyt jasne pomieszczenie sprawia, że stają się niespokojne, a podczas zabawy mogą dociskać zabawki do swojego ciała w celu stymulacji zmysłów, co może wyglądać, jakby chciały zrobić sobie krzywdę.

Ważne jest zauważenie, że każda osoba z Zespołem Aspergera może mieć różne kombinacje wymienionych wyżej objawów, a także inne cechy i zdolności. Zarówno dziecko z mniej lub bardziej nasilonymi objawami powinno spotkać się ze zrozumieniem i pomocą w funkcjonowaniu w społeczeństwie, którego normy i zasady mogą być dla niego niezrozumiałe.

Szybka diagnoza Zespołu Aspergera u dzieci



Pierwsze objawy Zespołu Aspergera u dzieci są możliwe do zauważenia już we wczesnym dzieciństwie. Zazwyczaj to chłopcy są diagnozowani szybciej, niż dziewczynki z uwagi na bardziej rozwiniętą sferę emocjonalną dziewczynek. Często dochodzi do sytuacji, że dziewczynki są długo niezdiagnozowane jeszcze w życiu nastoletnim, co może znacząco wpłynąć na ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Szybka diagnoza Aspergera u dzieci z pewnością przyniesie wiele korzyści w kontekście jego rozwoju. Dzięki szybkiej diagnozie możliwe jest rozpoczęcie terapii, która pomoże dziecku w rozwijaniu umiejętności społecznych, komunikacyjnych czy adaptacyjnych, co znacząco zwiększa szansę na poprawę funkcjonowania dziecka w przyszłości.

Diagnoza Aspergera pozwala rodzicom lepiej zrozumieć specyficzne potrzeby dziecka, zmniejszyć niepewność związaną z zachowaniami dziecka oraz zrozumieć wyzwania, z jakimi może się ono spotkać w codziennym życiu. Dzięki temu możliwe jest skuteczniejsze dostosowanie środowiska i wsparcia do tych potrzeb. Diagnoza Aspergera umożliwia również dostosowanie programu nauczania do dziecka, zapewniając mu lepsze wsparcie i skuteczne strategie wspierające jego edukację.

Zespół Aspergera diagnoza Warszawa pomaga w stawianiu czoła temu wyzwaniu. Diagnoza składa się zazwyczaj z pięciu etapów, które przedstawiamy poniżej.

1. Wywiad diagnostyczny

Wywiad diagnostyczny odbywa się z samymi rodzicami. Należy przygotować wszelką dokumentację medyczną dziecka, w tym psychologiczną, jeśli takowa istnieje. Podczas wizyty rodzice zapoznają się z całą procedurą diagnostyczną. W tym czasie wypełniają również kwestionariusz, dzięki któremu możliwy jest pomiar zachowań związanych ze spektrum autyzmu.

2. Obserwacje psychologa

Kolejna wizyta ma za zadanie pomóc diagnoście w nawiązaniu relacji z dzieckiem poprzez zabawę. Dzięki temu możliwe jest zrozumienie jego zachowań, komunikacji i sposobu zabawy.

3. Diagnoza psychologa

Na kolejnym spotkaniu dziecko poddane jest testowi ADOS-2. Jest to narzędzie używane na całym świecie w celu diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Oznacza to, że diagnoza autyzmu i Zespołu Aspergera bazuje na tych samych badaniach, dzięki czemu można zdiagnozować oba zaburzenia w tym samym czasie.

4. Obserwacja psychiatry

Podobnie, jak podczas spotkania z psychologiem, dziecko bawi się z psychiatrą, dając tym samym szansę lekarzowi na zebranie istotnych informacji, które pomogą w postawieniu ostatecznej diagnozy.

5. Omówienie diagnozy

Podczas ostatniej konsultacji psycholog omawia wnioski, które wyciągnął podczas badania dziecka. Przekazuje rodzicom kluczowe wskazówki, plan postępowania oraz ewentualne kroki dalszego postępowania. Dziecko dostaje również zaświadczenie o diagnozie, co może zostać wykorzystane np. w szkole.

Leczenie zespołu Aspergera i wsparcie dla rodziców



Zespół Aspergera, będąc nie tyle chorobą, co pewnym sposobem postrzegania i funkcjonowania, nie podlega tradycyjnemu modelowi leczenia. Niemniej jednak, istnieją liczne sposoby wspierania dziecka z Aspergerem w jego rozwoju społecznym i emocjonalnym.

Wspieranie dziecka z Zespołem Aspergera polega na nauczaniu go umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, które opiera się na określonych normach i zasadach. Jednym z kluczowych aspektów pomocy jest udział w zajęciach grupowych, które pozwalają dziecku na naukę rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z własnymi emocjami. Ponadto, podczas tych zajęć, dziecko może również zdobyć umiejętność rozpoznawania zachowań i intencji innych osób, co z kolei wspiera jego interakcje społeczne.

Dodatkowo udział dziecka w różnych formach terapii, takich jak terapia behawioralna czy terapia zajęciowa, może być bardzo korzystna. Wizyta u psychologa dziecięcego jest również niezwykle pomocna, ponieważ pozwala na dostosowanie planu terapeutycznego do indywidualnych potrzeb dziecka oraz zapewnia wsparcia dla rodziców. Poprzez tę formę terapii, rodzice mogą lepiej zrozumieć przyczyny pewnych zachowań swojego dziecka, co umożliwia im skuteczniejsze udzielanie pomocy i wsparcia. W ten sposób, poprzez odpowiednie wsparcie terapeutyczne, edukacyjne i społeczne, dzieci z Zespołem Aspergera mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne i emocjonalne, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości ich życia oraz wspiera ich integrację społeczną. Dlatego, jeśli zauważysz u swojego dziecka nietypowe zachowania, rozważ wizytę u specjalisty, który może zaproponować diagnozę Aspergera.

Więcej podobnych tematycznie treści znajdziesz w naszej zakładce zdrowie.