Jak zbić cukier? Te trzy zmiany będą kluczowe dla twojego zdrowia

Jakie są sposoby radzenia sobie z wysokim poziomem cukru we krwi? Wszystko zależy od tego, jak bardzo przekroczone są normy i czy przyjmujemy na co dzień insulinę.

Wysoki poziom cukru we krwi to inaczej hiperglikemia, stan powiązany z insulinoopornością i cukrzycą. Objawy hiperglikemii to: 

  • uczucie dużego pragnienia
  • częste oddawanie moczu
  • suchość w ustach
  • uczucie zmęczenia czy ospałości
  • uczucie dyskomfortu i rozdrażnienia

Dla diabetyków wysoki poziom glukozy we krwi jest niebezpieczny. W skrajnym przypadkach może doprowadzić do cukrzycowej kwasicy ketonowej (przy cukrzycy typu 1) lub do tak zwanego hiperosmolarnego stanu hiperglikemicznego (przy cukrzycy typu 2). Cukrzycowa kwasica ketonowa objawia się dusznościami, nudnościami i wymiotami, do tego dochodzi suchość w ustach i oddech pachnący acetonem.

Zobacz wideo Cukrzyca u dzieci - objawy i leczenie

Jak zbić cukier?

W przypadku hiperglikemii osoby zażywające insulinę powinny wziąć kolejną dawkę. "Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ całkowite wchłonięcie insuliny może zająć 4 lub więcej godzin, dlatego trzeba wziąć pod uwagę ilość insuliny, która może już znajdować się w organizmie, a która nie została jeszcze wchłonięta przez krew - czytamy na stronie diabetes.co.uk. W przypadku bardzo poważnej hiperglikemii powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

Jeżeli poziom cukru jest wysoki, ale nie alarmujący, możemy spróbować sami nieco go zbić. W takiej sytuacji radzi się, aby zadbać o trzy rzeczy:

  • umiarkowany ruch fizyczny, taki jak choćby 30 minut spaceru (ale uwaga, ciężkie ćwiczenia chwilowo podniosą poziom cukru we krwi). Aktywność fizyczna powoduje, że organizm zaczyna spalać więcej glukozy, potrzebnej mięśniom do pracy. 
  • wypicie większej ilości wody pomoże organizmowi wypłukać nadmiar cukru poprzez wzmożoną produkcję moczu. 
  • zrezygnować z potraw zawierających większe ilości węglowodanów, w tym szczególnie węglowodanów prostych (cukru).

Wprowadź te trzy zmiany w swoim życiu

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Ta powszechnie powtarzana prawda odnosi się także do cukrzycy typu 2. Aby zapanować nad wahaniami cukru we krwi, które grożą cukrzycą, powinniśmy wprowadzić do naszego życia trzy zmiany. 

  • Po pierwsze: potrzebna nam racjonalna, dobrze zbilansowana dieta, bogata w błonnik, pełna warzyw i owoców, zdrowych źródeł tłuszczu oraz chudego białka. Ostrożnie natomiast z węglowodanami prostymi, w tym z produktami dosładzanymi i wysokoprzetworzonymi.
  • Po drugie: staramy się o regularny ruch fizyczny i obniżenie masy ciała.
  • Po trzecie: "pilnujemy" stresu (stres może wpływać na poziom cukru we krwi). Pomocne są takie techniki jak medytacja, joga i inne techniki relaksacyjne. Koniecznie zadbajmy o odpowiednią ilość snu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.