Nauka i technika

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do poprawy diagnostyki rzadkich chorób genetycznych

  • 25 kwietnia, 2024
  • 6 min read
Wykorzystanie sztucznej inteligencji do poprawy diagnostyki rzadkich chorób genetycznych


Genetyka BayloraGenetyka Baylora

Genetyka Baylora

HOUSTON, 25 kwietnia 2024 r. (GLOBE NEWSWIRE) — Diagnozowanie rzadkich zaburzeń mendlowskich jest zadaniem pracochłonnym, nawet dla doświadczonych genetyków. Badacze z Baylor College of Medicine starają się usprawnić ten proces, wykorzystując sztuczną inteligencję. Zespół opracował system uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM), który pomaga w ustalaniu priorytetów potencjalnie sprawczych wariantów zaburzeń mendlowskich. Badanie zostało opublikowane dzisiaj w NEJM AI.

Naukowcy z laboratorium diagnostyki klinicznej Baylor Genetics zauważyli, że moduł AIM może przyczynić się do przewidywań niezależnych od wiedzy klinicznej na temat genu będącego przedmiotem zainteresowania, pomagając w odkryciu nowych mechanizmów chorobowych. „Wskaźnik rozpoznawania rzadkich chorób genetycznych wynosi tylko około 30%, a od pojawienia się objawów do postawienia diagnozy mija średnio sześć lat. Istnieje pilna potrzeba opracowania nowych podejść, które poprawiłyby szybkość i dokładność diagnozy” – stwierdził współautor do korespondencji, dr Pengfei Liu, profesor nadzwyczajny genetyki molekularnej i ludzkiej oraz zastępca dyrektora klinicznego w Baylor Genetics.

Szkolenie AIM odbywa się przy użyciu publicznej bazy danych znanych wariantów i analizy genetycznej zwanej Model organizm Aggregated Resources for Rare Variant ExpLoration (MARRVEL), opracowanej wcześniej przez zespół Baylor. W bazie MARRVEL znajduje się ponad 3,5 miliona wariantów spośród tysięcy zdiagnozowanych przypadków. Naukowcy dostarczają AIM dane dotyczące sekwencji egzomów i objawów pacjentów, a AIM udostępnia ranking najbardziej prawdopodobnych kandydatów na geny wywołujące rzadką chorobę.

Naukowcy porównali wyniki AIM z innymi algorytmami zastosowanymi w najnowszych dokumentach porównawczych. Przetestowali modele, korzystając z trzech kohort danych z ustalonymi diagnozami z Baylor Genetics, sieci niezdiagnozowanych chorób finansowanej przez Narodowy Instytut Zdrowia (UDN) oraz projektu Deciphering Developmental Disorders (DDD). AIM konsekwentnie plasowało zdiagnozowane geny na kandydatach nr 1 w dwukrotnie większej liczbie przypadków niż w przypadku wszystkich innych metod porównawczych wykorzystujących te rzeczywiste zbiory danych.

Warto przeczytać!  „Genetyka po prostu nie sprzyja”: Paige Spiranac ujawnia dziwaczny komentarz, który krąży na temat wyglądu gwiazd mediów społecznościowych

„Wyszkoliliśmy AIM, aby naśladował sposób, w jaki ludzie podejmują decyzje, a maszyna może to robić znacznie szybciej, wydajniej i niższym kosztem. Metoda ta skutecznie podwoiła wskaźnik trafnej diagnozy” – powiedział współautor do korespondencji, dr Zhandong Liu, profesor nadzwyczajny pediatrii i neurologii w Baylor i badacz w Instytucie Badań Neurologicznych im. Jana i Dana Duncanów (NRI) w Szpitalu Dziecięcym w Teksasie.

AIM daje także nową nadzieję w przypadkach chorób rzadkich, które od lat pozostają nierozwiązane. Co roku zgłaszane są setki nowych wariantów choroby, które mogą mieć kluczowe znaczenie w rozwiązaniu tych przypadków przeziębienia; jednakże określenie, które przypadki wymagają ponownej analizy, jest trudne ze względu na dużą liczbę przypadków. Naukowcy przetestowali przeprowadzoną przez AIM ponowną analizę egzomu klinicznego na zbiorze danych dotyczących przypadków UDN i DDD i odkryli, że udało jej się poprawnie zidentyfikować 57% możliwych do zdiagnozowania przypadków.

„Możemy znacznie usprawnić proces ponownej analizy, wykorzystując AIM do zidentyfikowania zestawu przypadków o wysokim stopniu pewności, które można rozwiązać, i przekazując je do ręcznego przeglądu” – powiedział Zhandong Liu. „Przewidujemy, że to narzędzie może wykryć bezprecedensową liczbę przypadków, które wcześniej nie były uważane za możliwe do zdiagnozowania”.

Warto przeczytać!  MasterControl po cichu stał się liderem oprogramowania wartym 1,3 miliarda dolarów

Naukowcy przetestowali także potencjał AIM w zakresie odkrywania nowych kandydatów na geny, których nie powiązano z chorobą. AIM poprawnie przewidział dwa nowo zgłoszone geny chorobowe jako głównych kandydatów w dwóch przypadkach UDN.

„AIM to duży krok naprzód w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do diagnozowania rzadkich chorób. Zawęża diagnostykę różnicową do kilku genów i może pomóc w odkryciu nieznanych wcześniej zaburzeń” – powiedział współautor do korespondencji, dr Hugo Bellen, profesor genetyki molekularnej i człowieka w Baylor oraz kierownik neurogenetyki w firmie Baylor. Duncana NRI.

„W połączeniu z głęboką wiedzą specjalistyczną naszych certyfikowanych dyrektorów laboratoriów klinicznych, starannie dobranymi zbiorami danych i skalowalną zautomatyzowaną technologią widzimy wpływ rozszerzonej inteligencji na zapewnianie kompleksowych informacji genetycznych na dużą skalę, nawet w przypadku najbardziej bezbronnych populacji pacjentów i złożonych schorzeń” – powiedział starszy autor dr Fan Xia, profesor nadzwyczajny genetyki molekularnej i ludzkiej w Baylor oraz wiceprezes ds. genomiki klinicznej w Baylor Genetics. „Dzięki zastosowaniu rzeczywistych danych szkoleniowych z kohorty Baylor Genetics bez żadnych kryteriów włączenia, badanie AIM wykazało wyjątkową dokładność. Celem Baylor Genetics jest opracowanie nowej generacji inteligencji diagnostycznej i wprowadzenie jej do praktyki klinicznej.

Inni autorzy tej pracy to Dongxue Mao, Chaozhong Liu, Linhua Wang, Rami AI-OURan, Cole Deisseroth, Sasidhar Pasupuleti, Seon Young Kim, Lucian Li, Jill A.Rosenfeld, Linyan Meng, Lindsay C. Burrage, Michael Wangler, Shinya Yamamoto, Michael Santana, Victor Perez, Priyank Shukla, Christine Eng, Brendan Lee i Bo Yuan. Są powiązani z jedną lub większą liczbą następujących instytucji: Baylor College of Medicine, Instytut Badań Neurologicznych Jana i Dana Duncanów w Szpitalu Dziecięcym w Teksasie, Uniwersytet Techniczny Al Hussein, Baylor Genetics i Centrum Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego w Baylor.

Warto przeczytać!  Robot może pomóc w badaniach genetycznych

Praca ta była wspierana przez Inicjatywę Chang Zuckerberg oraz Narodowy Instytut Chorób Neurologicznych i Udaru mózgu (3U2CNS132415). Pełną publikację przeczytasz tutaj.

O Baylor College of Medicine
Baylor College of Medicine (www.bcm.edu) w Houston jest uznawany za uniwersytet nauk o zdrowiu i jest znany z doskonałości w edukacji, badaniach i opiece nad pacjentem. Baylor to najwyżej oceniana szkoła medyczna, znajdująca się na liście 20t wśród wszystkich amerykańskich szkół medycznych otrzymujących fundusze od Narodowych Instytutów Zdrowia i nr 1 w Teksasie. Baylor, którego siedziba znajduje się w Texas Medical Center, jest powiązany z siedmioma szpitalami klinicznymi oraz jest współwłaścicielem i operatorem Baylor St. Luke’s Medical Center, będącego częścią St. Luke’s Health. Obecnie Baylor zatrudnia ponad 3000 stażystów w dziedzinie medycyny, absolwentów, pielęgniarek anestezjologicznych, asystentów lekarzy, ortotyków i poradnictwa genetycznego, a także rezydentów i stypendystów ze stopniem doktora.

Kontakt PR
Molly Chiu
713-798-4710
molly.chiu2@bcm.edu

O firmie Baylor Genetics
Baylor Genetics jest spółką joint venture HU Group Holdings, Inc. i Baylor College of Medicine, obejmującą numer 1 finansowany przez NIH Wydział Genetyki Molekularnej i Człowieka. Baylor Genetics, mieszcząca się w Texas Medical Center w Houston, obsługuje klientów w 50 stanach i 16 krajach.

Kontakt PR
Jordana Bouclina
Public Relations SVM
Jordan.bouclin@svmpr.com
(401)490-9700


Źródło