NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Jod na wypadek skażenia radioaktywnego. Ministerstwo Zdrowia konsultuje nowe przepisy

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 25 kwietnia 2024 21:00Zaktualizowano: 25 kwietnia 2024 21:57

Ministerstwo Zdrowia przekazało projekt nowego rozporządzenia do konsultacji publicznych i uzgodnień. To przepisy sprawie preparatów ze stabilnym jodem, w jakie wyposaża się osoby z znajdujące się w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych. Ma związek z planowana budową w Polsce reaktora jądrowego. Czy tylko?

Jod na wypadek skażenia radioaktywnego. Ministerstwo Zdrowia konsultuje nowe przepisy
Jod na terenach objętych zasięgiem reaktora jądrowego - nowe przepisy. Fot. Adbestock/ Aut. TheWaterMeloonProjec

Dawki i informacje o jodzie

Jak czytamy w uzasadnieniu, przedmiotem rozporządzenia jest określenie dawek preparatów ze stabilnym jodem, w jakie wyposaża się osoby z ogółu ludności znajdujące się w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych, zwanej dalej „strefą wewnętrzną”.

Ma to na celu zapewnienia właściwej ochrony przed skutkami skażeń promieniotwórczych oraz określenie treści informacji, dotyczącej stosowania preparatów ze stabilnym jodem, którą dołącza się do opakowań tych preparatów.

- Przepisy dotyczące wyposażenia ludności w strefie wewnętrznej w preparaty stabilnego jodu stanowią realizację zaleceń Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - podało MZ.

Dokumentem referencyjnym dotyczącym profilaktyki jodowej po wypadkach jądrowych są wytyczne WHO  z 2017 roku. Rekomendowane w Polsce przez konsultantów krajowych w dziedzinie endokrynologii, w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz w dziedzinie medycyny nuklearnej jest przyjęcie wytycznych WHO w zakresie schematu dawkowania jodku potasu, w ramach prowadzenia predystybucji preparatów stabilnego jodu w strefie wewnętrznej.

- Ponadto, w celu określenia dawek preparatów ze stabilnym jodem, w jakie wyposaża się osoby z ogółu ludności znajdujące się w strefie wewnętrznej, uwzględniono również rekomendacje WHO w zakresie ewentualnego powtórnego podania jodku potasu w przypadku długotrwałego narażenia. Zgodnie z powyższym przyjęto, że osoby w wieku poniżej 3 lat wyposaża się w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 32 mg jodku potasu, osoby w wieku powyżej 3 lat do ukończenia 12 lat wyposaża się w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 65 mg jodku potasu, osoby w wieku powyżej 12 lat do ukończenia 60 lat wyposaża się w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 130 mg jodku potasu, osoby w wieku powyżej 60 lat wyposaża się w 1 dawkę preparatu ze stabilnym jodem, która wynosi 130 mg jodku potasu - brzmi Ocena Skutków Regulacji.

Ministerstwo proponuje też do informacji na opakowaniach dodać ostrzeżenie, że użycie produktu należy ograniczyć wyłącznie do sytuacji związanych ze zdarzeniem radiacyjnym i tylko na wezwanie organów odpowiedzialnych za postępowanie w takich sytuacjach.





 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum