NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Empatyczna rozmowa może przekonać do szczepień. Zdanie zmieniło 70 proc. uczestników eksperymentu

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 26 kwietnia 2024 10:40Zaktualizowano: 26 kwietnia 2024 13:20

Badania opublikowane w czasopiśmie "Health Psychology" pokazują, jak empatyczne podejście w komunikacji może przekonać sceptyków do szczepień. W eksperymencie uczestniczyło ponad 2500 osób z Wielkiej Brytanii i USA. 69 proc. z nich zmieniło swoje zdanie dzięki metodom opartym na zrozumieniu i wsparciu.

Empatyczna rozmowa może przekonać do szczepień. Zdanie zmieniło 70 proc. uczestników eksperymentu
Empatyczne podejście w komunikacji może przekonać sceptyków do szczepień. Fot. Shutterstock/LightField Studios
  • Empatyczne podejście w komunikacji medycznej skłoniło 69 proc. sceptycznie nastawionych do szczepień osób z Wielkiej Brytanii i USA do zmiany ich stanowiska
  • Metoda komunikacji składająca się z czterech etapów — od słuchania obaw po dostarczanie spersonalizowanych informacji — przyczyniła się do budowania zaufania i większej otwartości na szczepienia
  • Efekty zastosowania empatycznego stylu rozmów potwierdziły zwiększone zaangażowanie pacjentów w dalsze dialogi z medykami, a 12 proc. uczestników wyraziło chęć natychmiastowego zaszczepienia się

Ten czynnik może poprawić nastawienie sceptyków do szczepień

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny ocenia, że "pełne empatii prostowanie dezinformacji wśród pacjentów unikających szczepień może poprawić ich nastawienie i zwiększyć akceptacje dla szczepień".

Jak informuje NIZP, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Health Psychology" analizowano efektywność empatycznego podejścia w komunikacji medycznej dotyczącej szczepień. W badaniu uczestniczyło ponad 2500 osób z Wielkiej Brytanii i USA, które były sceptycznie nastawione do szczepień.

Wyniki wskazały, że około 69 proc. uczestników zmieniło swoje podejście po otrzymaniu wsparcia, które skupiało się na empatii oraz zrozumieniu ich emocji i wątpliwości, co kontrastuje z grupą, która otrzymała jedynie komunikaty oparte na faktach, gdzie taki efekt nie został zaobserwowany.

Cztery etapy skutecznej komunikacji

Stosowana metoda komunikacji opierała się na czterech etapach. Pierwszym z nich było zachęcenie pacjentów do wyrażenia swoich obaw związanych ze szczepieniami. Następnie pracownicy ochrony zdrowia przez aktywne słuchanie i odnoszenie się do wyrażonych przez pacjentów lęków budowali zrozumienie i zaufanie.

Kolejny krok to dostarczanie spersonalizowanych wyjaśnień, które adresowały i obalały nieprawdziwe przekonania, prezentując rzetelne informacje. Ostatni etap polegał na przedstawieniu konkretów dotyczących korzyści ze szczepień dla jednostki i społeczeństwa.

Około 64 proc. uczestników, którzy doświadczyli tego rodzaju rozmowy, wyraziło większe zainteresowanie kontynuacją dialogu z medykami, a 12 proc. z nich wykazało gotowość do natychmiastowego zaszczepienia się. Te wyniki potwierdzają, że empatyczne podejście w komunikacji może znacząco przyczynić się do zwiększenia zaufania pacjentów oraz ich otwartości na podejmowanie świadomych decyzji zdrowotnych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum