NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Lekarze uratowali 17-latkowi nogę przed amputacją. Pierwsza taka operacja na Warmii i Mazurach

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Szpital Dziecięcy w OlsztynieOpublikowano: 27 kwietnia 2024 10:15

Lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie we współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przeprowadzili u 17-latka skomplikowany zabieg  zespolenia mikronaczyniowego i przeszczepu tkanek. Wcześniej zaplanowali go precyzyjnie przy użyciu druku 3D. To pierwsza taka operacja pediatryczna na Warmii i Mazurach. Pacjent ma szansę odzyskać pełną sprawność, a nawet uprawiać sport.

Lekarze uratowali 17-latkowi nogę przed amputacją. Pierwsza taka operacja na Warmii i Mazurach
Lek. Przemysław Jackowski i Kamil Tatuch z modelem 3D kości strzałkowej oraz mama chłopaka, Krystyna Tatuch Fot. mat. prasowe
  • 17-latek choruje na neurofibromatozę (nerwiakowłókniakowatość), co sprawia, że złamania kości są u niego bardzo trudne do leczenia
  • Zachowawcze leczenie jego złamanej kości piszczelowej zakończyło się niepowodzeniem ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia
  • Olsztyńscy specjaliści zdecydowali się wykonać operację ratującą kończynę chłopaka przed amputacją
  • - Wycięliśmy duży fragment kości i w to miejsce wszczepiliśmy przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta - opowiada lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii

 

Skomplikowany zabieg w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Lekarze uratowali 17-latkowi nogę 

Siedemnastoletni Kamil Tatuch z Olsztyna choruje na neurofibromatozę (nerwiakowłókniakowatość), co sprawia, że złamania kości są u niego bardzo trudne do leczenia. Trzy lata temu niestety złamał kość piszczelową.

- Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia. Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Postanowiliśmy wykonać operację ratującą jego kończynę przed amputacją - opowiada lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Przeprowadzony przed olsztyńskich specjalistów zabieg był skomplikowany.

- Najpierw zaplanowaliśmy go z użyciem druku 3D, co pomogło precyzyjnie zaplanować poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia. Wycięliśmy duży fragment kości. W to miejsce wszczepiliśmy przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta. Został on dodatkowo wzmocniony przeszczepem allogenicznym, czyli przeszczepem od dawcy z banku tkanek. Dzięki temu udało się zachować kończynę, a także możliwość ruchów w stawach tej kończyny - relacjonuje lekarz.

W najbliższy poniedziałek specjaliści planują rozpocząć pionizowanie pacjenta. Jest duża szansa, że jeśli się wszystko wygoi, to za ok. 4-6 miesięcy będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować.

Specjaliści Szpitala Dziecięcego w Olsztynie podczas operacji 17-letniego Kamila Tatucha Fot. mat. prasowe
Specjaliści Szpitala Dziecięcego w Olsztynie podczas operacji 17-letniego Kamila Tatucha Fot. mat. prasowe

Operacja trwała 4,5 godziny. Przeprowadzili ją lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii, lek. Piotr Pisowłocki, specjalista ortopedii i traumatologii, lek. Natalia Łukaszewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii wraz z zespołem pielęgniarek operacyjnych i anestezjologicznych we współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

- Podobne zabiegi przeprowadza niewiele ośrodków pediatrycznych w Polsce. W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonywaliśmy dotąd wysokospecjalistyczne zabiegi z zastosowaniem zespolenia mikronaczyniowego wspólnie z chirurgami szczękowo-twarzowymi, następnie rozpoczęliśmy ich wykonywanie z chirurgami dziecięcymi, a od tej pory jesteśmy przygotowani, aby na stałe wprowadzić je do zakresu ortopedycznego - zaznacza prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk.

Szpital zapewnia kompleksowe leczenie neurofibromatoz. Rozpoczął się pilotaż 

Rodzina chłopaka jest bardzo szczęśliwa, że trafiła na olsztyńskich ortopedów, którzy nie dali za wygraną. - Szukali różnych metod, żeby pomóc mojemu synowi - podkreśla Krystyna Tatuch, mama Kamila.- Jestem szczęśliwa, że w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie będziemy mogli też leczyć główną chorobę Kamila - neurofibromatozę. Dzięki temu będzie pod stałą obserwacją specjalistów - podkreśla. 

Decyzją Ministra Zdrowia od 20 lutego tego roku Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został powołany do wąskiego grona wysokospecjalistycznych ośrodków kompleksowo leczących pacjentów z neurofibromatozami (NF). Placówka jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce prowadzących pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami z neurofibromatozami oraz chorobami pokrewnymi. Ośrodek powołał interdyscyplinarny zespół 24 specjalistów dedykowany tylko pacjentom z neurofibromatozami, na którego czele stoją koordynatorzy: medyczny i organizacyjny czuwający nad kompleksowością diagnostyki i leczenia każdego pacjenta z NF w naszym szpitalu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum