NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiologia. Najbardziej spektakularny zabieg 2023 roku wykonali lekarze z Legnicy

OPRAC. MCD • Źródło: RYNEK ZDROWIA, WSS W LEGNICY

Kardiologia. Najbardziej spektakularny zabieg 2023 roku wykonali lekarze z Legnicy
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy Fot. Maciej Kulczyński/PAP

Dr n. med. Piotr Rola, kierownik Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, został nagrodzony statuetką Akademii Kardiologii Interwencyjnej podczas sesji „My most demanding case in 2023”, towarzyszącej 28. edycji warsztatów Warsaw Course on Cardiovascular Interventions, które odbywały się w dniach 24-26 kwietnia.

Dodano: 27 kwietnia 2024, 12:35 Aktualizacja: 27 kwietnia 2024, 12:40

 

Nagroda dla dr. Piotra Roli na Warsaw Course on Cardiovascular Interventions

W Warsaw Course on Cardiovascular Interventions biorą udział kardiolodzy, kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy i specjaliści z całego świata. 

W tym roku tematami przewodnimi konferencji były: rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem: wielonaczyniowej choroby wieńcowej, problemu bifurkacji wieńcowych oraz przezskórnego leczenia chorób strukturalnych serca, w tym interwencje na zastawce aortalnej, mitralnej oraz trójdzielnej. Z kolei sesja: „My most demanding case in 2023” była okazją do przedstawienia najbardziej interesujących i wymagających przypadków klinicznych w 2023 roku w Polsce. Wystąpienia prelegentów oceniał panel ekspertów składający się z najwybitniejszych kardiologów inwazyjnych w Polsce. I to on zdecydował o nagrodzeniu dr. Piotra Roli za najbardziej spektakularny zabiegu roku statuetką Akademii Kardiologii Interwencyjnej.

Specjalista przedstawił podczas sesji historię leczenia 65-letniego pacjenta, który został przyjęty na oddział Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy w sierpniu 2022 roku z zawałem mięśnia sercowego.

- U pacjenta występowały liczne schorzenia internistyczne - cukrzyca, nadciśnienie, przewlekła choroba nerek - oraz zaawansowana rozsiana miażdżyca, która występowała praktycznie w całym łożysku naczyniowym między innymi w tętnicach szyjnych, kończynach dolnych, a także w skrajnie ciężkiej postaci w łożysku wieńcowym - doprowadzającym krew do serca. W sumie był u nas czterokrotnie hospitalizowany i każdy pobyt w szpitalu wiązał się z poważnymi interwencjami w zakresie naczyń wieńcowych - opowiada dr Piotr Rola.

Podczas pierwszego zabiegu specjaliści musieli poradzić sobie ze złożonymi zmianami zwapnionymi i dlatego wykorzystali nowoczesne metody modyfikacji blaszki miażdżycowej, czyli litotrypsję wewnątrznaczyniową.

- Drugi zabieg obejmował procedurę udrażniania przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych - CTO, czyli otworzyliśmy zamkniętą od dawna tętnicę. Dwa kolejne dotyczyły radzenia sobie z nasilonymi zwapnieniami. Szczególnie ciekawy i niestandardowy był ostatni zabieg, który wykonaliśmy kilka miesięcy temu. Przeprowadziliśmy pacjentowi procedurę orbitalnej aterektomii wieńcowej. Polega ona na usuwaniu diamentowym wiertłem zmian miażdżycowych. W tym przypadku musieliśmy dodatkowo wykonać procedurę ablacji stentu, by móc zmodyfikować głęboko osadzony w ścianie naczynia wapienny guzek. Aby to wykonać musieliśmy rozwiercić stary stent, co udało się osiągnąć dzięki rotacyjnej i orbitalnej pracy wiertła. Po zabiegu stent, a zatem metalowe rusztowanie, zostało praktycznie całkowicie spiłowane i przez to usunięte z tętnicy - relacjonuje ekspert.

Pozwoliło to lekarzom dostać się do znajdujących się pod nim dużych uwapnionych zmian, które również spiłowaliśmy.

- Teoretycznie już samo wprowadzenie stentu w przeszłości jest przeciwwskazaniem do wykonania takiej procedury. Była to jednak jedyna szansa, aby pomóc pacjentowi. Inne metody w tym przypadku okazały się nieskuteczne. Cieszę się, że nasza praca zyskała uznanie tak prestiżowego panelu ekspertów - mówi dr Piotr Rola.

Ekspert o nagrodzie: potwierdza to wysoki poziom naszej pracowni i oddziału

Co więcej, jest to kolejna nagroda dla legnickiego ośrodka za tego typu innowacyjne zabiegi. - Potwierdza to wysoki poziom naszej pracowni i oddziału. Ponadto utwierdza nas w przekonaniu, iż droga rozwoju Legnickiej Kardiologii obrana przez zespół oddziału kardiologicznego jest jak najbardziej słuszna - zaznacza lekarz. 

Dr n. med. Piotr Rola jest specjalistą kardiologii, absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Niemal od początku kariery związany jest z Oddziałem Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Wojewódzkiego w Legnicy. Obecnie kieruje pracownią hemodynamiki tegoż szpitala. 

Jest autorem i współautorem ponad 45 publikacji w międzynarodowych, recenzowanych, czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej o łącznym Impact Factor przekraczającym 130 pkt (stan na 11.2023).  W swojej pracy zawodowej i naukowej skupia się na tematyce związanej z zabiegami angioplastyki wieńcowej, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów wysokiego ryzyka, chorych z ostrymi zespołami wieńcowym, a także współwystępującymi nasilonymi zwapnieniami i technikami zabiegowego leczenia tego typu zmian.

Zaangażowany jest także w badania nad wykorzystaniem nowoczesnych technik w kardiologii interwencyjnej - m.in. niskoenergetycznego promieniowania laserowego; wewnątrznaczyniowej litotrypsji, orbitalnej aterektomii wieńcowej czy bioresorbowalnych rusztowań wieńcowych.

Od 2022 r. związany jest dodatkowo z Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Collegium Witelona Uczelni Państwowej w Legnicy jako adiunkt naukowo-dydaktyczny oraz promotor pomocniczy w trzech przewodach doktorskich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU