NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Naukowcy opracowali wszczepialne urządzenie do leczenia choroby Parkinsona

Autor: oprac. KM • Źródło: Komisja EuropejskaOpublikowano: 18 marca 2023 08:30

Komisja Europejska poinformowała o nowym wszczepialnym urządzeniu emitującym światło. Dzięki niemu terapia choroby Parkinsona może okazać się mniej uciążliwa i bardziej skuteczna.

Naukowcy opracowali wszczepialne urządzenie do leczenia choroby Parkinsona
Naukowcy opracowali wszczepialne urządzenie do leczenia choroby Parkinsona Fot. AdobeStock
  • W ramach projektu STARDUST opracowano nowe wszczepialne urządzenie o nazwie Dust 
  • Opracowane urządzenie umożliwia podawanie leku w chorobie Parkinsona
  • Urządzenie wykorzystuje światło do aktywacji określonych białek w mózgu, w procesie optogenetyki

Neuromodulacja do leczenia Parkinsona

Choroba Parkinsona jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, na którą obecnie nie ma lekarstwa. Wpływa na wszystkie aspekty życia codziennego, w szczególności poprzez objawy motoryczne, takie jak drżenie. Około 1,2 miliona ludzi w samej Unii Europejskiej cierpi na chorobę Parkinsona, a zgodnie z przewidywaniami liczba ta ma podwoić się do 2030 r.

- Choroba Parkinsona jest spowodowana degeneracją neuronów dopaminergicznych, które silnie unerwiają zwoje podstawy mózgu, czyli obszary mózgu kontrolujące ruchy - wyjaśnił Farshad Moradi, profesor z Aarhus. W finansowanym przez UE projekcie STARDUST zespół Moradiego opracował nowe rozwiązanie mające na celu przywrócenie funkcji motorycznych u pacjentów z chorobą Parkinsona.

- Proponujemy zastosowanie neuromodulacji optogenetycznej do normalizacji funkcji motorycznej gałki bladej – mówił Moradi. - Aby dotrzeć do tego obszaru mózgu, zaproponowaliśmy w pełni wszczepialne urządzenie do dostarczania pożądanej długości fali światła skierowanego na te obwody nerwowe – dodał Moradi. - Urządzenie umożliwia prowadzenie eksperymentów optogenetycznych na swobodnie poruszającym się zwierzęciu (myszy). Rejestruje dane, komunikuje je i lokalnie dostarcza leki.

Obiecujące wyniki projektu

Projekt STARDUST przyniósł kilka obiecujących rezultatów. Zespół naukowców opracował zestaw molekularnych narzędzi optogenetycznych oraz zoptymalizował działanie rodopsyn w modelu mysim.

- Dzięki fotoaktywacji neuronów GPe mogliśmy zawęzić zakres nieprawidłowych zachowań motorycznych, przypominających objawy choroby Parkinsona — tłumaczył Moradi.

- Wyniki te podkreślają znaczenie GPe w patofizjologii choroby - dodał.

Naukowcy opracowali również oparty na polimerach system dostarczania leków wyzwalany światłem, który aktywuje się pod wpływem światła UV i dezaktywuje w świetle zielonym.

W planach jest rozwój tego rozwiązania

Naukowcy chcą kontynuować badania.

- Jednym z kierunków jest dalsza praca nad rozwojem urządzenia - mówił Moradi. 

- Innym jest kontynuowanie pracy nad neuronaukową częścią badania, aby dotrzeć do różnych obszarów mózgu. Pomoże nam to odpowiedzieć na pytania z zakresu neuronauki za pomocą technologii wspomagającej, ukierunkowanej na regiony, do których nie można dotrzeć za pomocą standardowych lub istniejących urządzeń - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum