Co jest dobre na ból żołądka? Kuchnia i domowa apteczka na ratunek

Układ pokarmowy może odmówić prawidłowego funkcjonowania każdemu. W sytuacji krytycznej, jednym z najważniejszych kroków powinno być zlokalizowanie źródła bólu i pozostałych niedogodności. Jeśli odczuwamy dyskomfort w nadbrzuszu, przyczyny należy szukać w dolegliwościach żołądkowych.

Żołądek jest bezpośrednio połączony z naszym przełykiem. Pogryziony pokarm trafia do niego, po czym jest dalej rozdrabniany i mieszany. Część pozostaje przechowana, reszta trafia do dwunastnicy i wędruje do kolejnych elementów układu pokarmowego. Lokalizację żołądka odkryjemy - niestety - najczęściej w sytuacji występowania dolegliwości. Ból pojawia się w nadbrzuszu, w okolicy dolnej części mostka. Kłucie może być odczuwalne także nad pępkiem. 

Zobacz wideo Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Jak poradzić sobie z dolegliwościami?

Ból żołądka nie musi być objawem poważnej choroby. Jeśli występuje nagle, zazwyczaj pod postacią kłucia lub skurczu, może wynikać ze źle dobranej diety lub zatrucia pokarmowego. W pierwszej kolejności powinniśmy wykluczyć, choćby na jakiś czas, spożywanie potraw smażonych i tłustych, alkoholu, napojów gazowanych oraz dań ciężkostrawnych. Nasz żołądek podrażniają także kawa, ostre przyprawy, wybrane warzywa (np. czosnek i cebula), czekolada oraz kwasy.

Przy dolegliwościach żołądkowych (szczególnie tych spowodowanych stresem) warto skorzystać z naparów ziołowych. Mięta jest dobrym rozwiązaniem na pobudzenie trawienia. Należy ją stosować po ciężkostrawnym i wzdymającym posiłku, który zalega w żołądku. Podobny efekt przyniesie szklanka naparu z melisy. Z kolei rumianek należy stosować w celach przeciwbólowych, kiedy marzymy o uspokojeniu pracy żołądka.

Domowe sposoby na ból żołądka

Dolegliwości żołądkowe to problem często rozwiązywany domowym sposobem przez nasze babcie. Przy rodzinnym stole łatwo poznać skuteczną metodę walki z bólem - sodę oczyszczoną. Wodorowęglan sodu, bo tak brzmi nazwa chemiczna, ma odczyn zasadowy i pomaga na nadkwasotę i zgagę. Te wywołują ból żołądka. Wypicie małej ilości neutralizuje działanie kwasów żołądkowych i łagodzi wzdęcia. Pamiętajmy, by korzystać z tego środka rozważnie - jest bardziej inwazyjny od naparów ziołowych. Warto sięgnąć po niego w ostateczności.

Jeśli spodziewamy się długiego pobytu przy stole lub zjedzenia ciężkostrawnego posiłku, możemy profilaktycznie zjeść kleik z siemienia lnianego. Odpowiednio przygotowane nasiona warto spożyć godzinę przed jedzeniem. Posiadają właściwości osłaniające, dzięki czemu żołądek otrzyma więcej czasu na poradzenie sobie z nową zawartością.

Stres i napięcie a ból żołądka

Kłucie żołądka możemy także odczuwać w sytuacjach stresowych. Oprócz naparów zaleca się wówczas stosowanie kropel walerianowych. Podobny efekt przyniesie ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Skurcze zneutralizujemy też, ogrzewając okolicę np. termoforem lub kładąc się w pozycji embrionalnej.

Sposoby na walkę z dolegliwościami żołądkowymi, przy których możemy wykorzystać zasoby naszej kuchni lub apteczki, mogą okazać się skuteczne przy jednorazowych atakach bólu, m.in. w wyniku stresu lub nadmiernego objadania. Jeśli skurcze, kłucie lub inny rodzaj bólu występuje na czczo i nie spodziewamy się ich, należy udać się do lekarza. Tego typu dolegliwości mogą świadczyć o chorobie przewlekłej.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.