Witamina B12 - na co pomaga? Wprowadź ten produkt do diety, a przykra dolegliwość zniknie

Witamina B12 odpowiada za utrzymywanie w dobrej kondycji niektórych układów w ludzkim organizmie. Jeśli chcemy, by układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy działały bez zarzutu, powinniśmy zadbać o odpowiednią suplementację. Warto wprowadzić do swojej diety produkty, które są w nią bogate, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Witamina B12 odgrywa bardzo ważną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Niestety, z jej niedoborem boryka się wielu z nas. Jak rozpoznać, że naszemu organizmowi brakuje tej witaminy? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

 Witamina B12 - na co pomaga?

Witamina B12 jest bardzo ważna dla układu nerwowego. Usprawnia jego działanie, koncentrując się na funkcjonowaniu nerwów. Uczestniczy również w procesie przetwarzania węglowodanów, tłuszczów i białek, więc wpływa na poziom energii, działa antydepresyjnie i zapobiega wahaniom nastroju. Co więcej, jeśli zadbamy o odpowiedni poziom witaminy B12 w naszym organizmie, to możemy zapobiec anemii czy zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera. Jest podawana również w czasie leczenia nowotworów - trzustki i jelit.

Źródła witaminy B12 - co jeść, by poprawić jej poziom w organizmie?

Chcąc poprawić poziom witaminy B12 w naszym organizmie, powinniśmy jeść więcej podrobów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się wątróbka. Jeśli jednak nie przepadamy za takim mięsem, dobrze sprawdzą się te jaja i ryby oraz wołowina lub cielęcina. Możemy jeść również małże i inne owoce morza mleko, jogurty naturalne, sery pleśniowe.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedobór witaminy B12 - objawy, na które trzeba uważać

Niedobór witaminy B12 wiąże się m.in. z objawami neurologicznymi. Mogą pojawić się zaburzenia ruchu czy zawroty głowy np. przy wstawaniu. Częstym problemem są też niedowłady i drętwienia, czy problemy z potencją i oddawaniem moczu.

Pozostałe objawy to m.in. zaburzenia nastroju, nudności, zaburzenia koncentracji, brak apetytu, spadek wagi, bladożółty odcień skóry, czy zaczerwienienie języka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.