NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Lekarze jednoczą siły. Powstanie nowe Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Eska.plOpublikowano: 23 marca 2023 09:35

Lekarze z dwóch szpitali w Krakowie połączą siły, aby stworzyć Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. - Myślimy o stworzeniu takiej infrastruktury, w której mieściłby się oddział stacjonarny z zapleczem edukacyjnym - zapowiada w rozmowie z Eska.pl Stanisław Stępniewski, dyrektor specjalistycznego szpitala dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Lekarze jednoczą siły. Powstanie nowe Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?
Plac zabaw przy oddziale psychiatrii dziecięcej w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie Fot. Stanisław Rozpędzik/PAP
  • O sfinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego wnioskują lekarze ze szpitali im. św. Ludwika oraz im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie
  • Powstające Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży ma kłaść nacisk na wczesne diagnozowanie problemów oraz edukację rodziców, lekarzy i nauczycieli w zakresie psychiatrii
  • Termin rozpoczęcia budowy nowego centrum na razie nie jest znany 

Lekarze z dwóch szpitali w Krakowie łączą siły na rzecz Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Coraz więcej nieletnich mierzy się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Potwierdzają to statystyki telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Tylko od początku tego roku odnotowano ponad 70 zgłoszeń prób samobójczych, w całym ubiegłym roku potwierdzonych było 146 prób.

Z kartotek policyjnych wynika, że łącznie w 2022 roku ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży usiłowało popełnić samobójstwo. W tym 150 zakończyło się śmiercią. Jak donosi Eska.pl, powstające Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży ma położyć nacisk na wczesne diagnozowanie problemów oraz edukację rodziców, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i nauczycieli w zakresie psychiatrii. O sfinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego wnioskują lekarze ze szpitali im. św. Ludwika oraz im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. 

- Myślimy o stworzeniu takiej infrastruktury, w której mieściłby się oddział stacjonarny z zapleczem edukacyjnym. Zależy nam także na zbudowaniu systemu pomocy doraźnej dla szkół, rodzin, lekarzy POZ - opowiada w rozmowie z Eską.pl Stanisław Stępniewski,  dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia świętego Ludwika w Krakowie.

Jak wyliczyła Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie, tylko w 2022 roku z ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej skorzystało około 13 tysięcy najmłodszych pacjentów. W Centrach Zdrowia Psychicznego leczyło się ponad 5 tysięcy nieletnich. Szpitale przyjęły ponad 400 osób.

Termin rozpoczęcia budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie na razie nie jest znany.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum