Jak alergia wpływa na nasze samopoczucie i jak temu zaradzić?

erazdrowia.pl 2 miesięcy temu

Swędzący nos, kichanie, łzawiące oczy — to tylko niektóre z objawów alergii. Ich pojawienie się ma oczywisty związek z reakcją na uczulające substancje. w tej chwili jest coraz więcej doniesień o tym, iż choroby alergiczne wpływają także na nastrój i stan zdrowia psychicznego. Jak chronić swoje samopoczucie?

Zaburzenia nastroju a alergia

U alergików można zaobserwować pewne zmiany samopoczucia, które mają zmienne nasilenie. Niektórzy nie doświadczają żadnych zaburzeń psychicznych, podczas gdy inni przez cały czas trwania objawów alergicznych muszą zmagać się również z pogorszonym nastrojem. Alergicy mogą cierpieć na depresję, dystymię (przewlekłe obniżenie nastroju niebędące depresją), stany lękowe i nerwice.

Pogorszenie samopoczucia a objawy alergii

Przyczyną zaburzeń nastroju u alergików może być zmaganie się z uporczywymi objawami choroby. Substancje zapalne wywołujące reakcje alergiczne w organizmie mogą też wpływać na mózg, odgrywając rolę w rozwoju stanów depresyjnych. Objawy alergii podnoszą poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a przewlekły stres również doprowadza do zaburzeń nastroju. Z gorszym samopoczuciem wiąże się też unikanie interakcji społecznych i izolacja, spowodowane symptomami chorobowymi. Alergicy mogą unikać kontaktów z rodziną i przyjaciółmi w obawie przed oceną. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy w wyniku alergii pojawiają się objawy skórne, np. wyprysk alergiczny. Na pogorszenie nastroju wpływ ma też czasowe wykluczenie z pracy spowodowane osłabieniem w wyniku choroby. Warto również zwrócić uwagę na to, iż alergiczny nieżyt nosa może być powikłany epizodami bezdechu dennego. Chory budzi się niewyspany, jest zmęczony i obniża to jego samopoczucie.

Pogorszenie samopoczucia a leczenie przeciwalergiczne

W terapii chorób alergicznych stosuje się leki antyhistaminowe. Mają one kilka generacji. Starsze preparaty mogą zaburzać koncentrację i zwiększać senność. Ma to swoje pozytywne znaczenie w przypadku alergii przebiegających ze świądem, bowiem takie uspokojenie i wyciszenie przynosi ulgę w uporczywych dolegliwościach. Problem pojawia się wtedy, gdy takie działanie jest niepożądane. Senność i zmęczenie w ciągu dnia przeszkadzają i są powodem pogorszenia samopoczucia.

Alergia a pogorszenie samopoczucia – jak sobie z tym radzić?

Niezwykle istotne jest uświadamianie pacjentów, iż alergia i jej objawy nie wpływają na to, jacy jesteśmy. Objawy skórne czy łzawiące i zaczerwienione oczy to tylko pewna wizualna niedogodność, której nie trzeba ukrywać przed bliskimi. Gdy pojawia się zmęczenie, spróbuj znaleźć czas na odpoczynek w ciągu dnia. choćby krótka drzemka jest w stanie wpłynąć pozytywnie na Twój ogólny stan. Reaguj już na pierwsze objawy alergii. Niektóre badania mówią o tym, iż w przypadku uczulenia na pyłki roślin wiatropylnych warto stosować leki antyhistaminowe z wyprzedzeniem. Stawiaj na tabletki na alergię zawierające substancje wyższych generacji, np. bilastynę i lewocetyryzynę. Pozwalają one na szybkie uwolnienie się od objawów alergii bez efektu usypiania. [1], [2]

Samopoczucie pacjenta jest istotną składową w postępowaniu z wieloma chorobami, w tym z chorobami alergicznymi. jeżeli zauważasz u siebie pogorszenie nastroju w wyniku dokuczliwych objawów lub niepożądane działania leków przeciwalergicznych – porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianie terapii.

Bibliografia

[1] „Antihistamines and allergy – PMC”. Dostęp: 3 sierpień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/

[2] M. N. Fein, D. A. Fischer, A. W. O’Keefe, i G. L. Sussman, „CSACI position statement: Newer generation H1-antihistamines are safer than first-generation H1-antihistamines and should be the first-line antihistamines for the treatment of allergic rhinitis and urticaria”, Allergy, Asthma & Clinical Immunology, t. 15, nr 1, s. 61, paź. 2019, doi: 10.1186/s13223-019-0375-9.

Idź do oryginalnego materiału