Jakie leki wziąć do podróżnej apteczki?

epacjent.pl 8 miesięcy temu

Wakacyjna apteczka musi być spakowana w przemyślany sposób. Powinna zajmować mało miejsca, a jednocześnie zawierać wszystkie potencjalnie potrzebne preparaty. Jakie leki zabrać ze sobą na wyjazd?

Jak dobrać leki do apteczki na wakacje?

Pierwsza ważna kwestia, to odległość od najbliższej apteki. Wybierasz się w tropiki? Na miejscu zakup leków może być problematyczny, więc apteczka powinna być porządnie wyposażona. Ale jeżeli Twoje miejsce wypoczynku ma rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, nie ma potrzeby zabezpieczać się na każdą możliwą okazję. W razie czego masz gdzie zgłosić się po pomoc.

Zastanów się też, gdzie jedziesz i jakie zagrożenia mogą Ci się przytrafić. Wyjazd w góry? Weź plastry na pęcherze. Odpoczynek nad morzem? Nie zapomnij o środku łagodzącym oparzenia słoneczne. W każdej wakacyjnej apteczce powinny się też znaleźć leki na przeziębienie. Nie zapomnij spakować preparatów na najczęściej występujące objawy.

Co spakować do wakacyjnej apteczki?

Leki na biegunkę

W pierwszej kolejności pamiętaj o probiotykach. Najlepiej zacznij je stosować co najmniej 5 dni przed wyjazdem i kontynuuj w trakcie samych wakacji[1].

Lekiem na zahamowanie biegunki jest loperamid, który spowalnia perystaltykę jelit. Dodatkowo możesz zabrać preparaty ziołowe, np. krople żołądkowe czy miętę. Podczas biegunki można łatwo się odwodnić, spakuj więc kilka saszetek elektrolitów.

Leki na objawy przeziębienia

W Twojej apteczce nie powinno zabraknąć środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, np. ibuprofenu czy paracetamolu. Oprócz nich warto zabrać coś na katar. To może być spray np. z ksylometazoliną, która obkurcza naczynia krwionośne w śluzówce nosa. Zmniejsza przez to jej obrzęk i ułatwia oddychanie.

Ważne są też leki na kaszel. Na ten mokry zastosuj np. ambroksol. Występuje on w postaci syropu lub tabletek. To substancja mukolityczna, która rozrzedza zalegającą w oskrzelach lepką wydzielinę. Wzmacnia też ruchy rzęsek w układzie oddechowym, które „wymiatają” flegmę na zewnątrz[2].

Kaszel suchy możesz zahamować dzięki np. leku na bazie butamiratu. Blokuje on ośrodkowo odruch kaszlu, a także rozszerza oskrzela[3].

Spakuj też tabletki do ssania na ból gardła. Najlepiej w dwóch wersjach – słabszej i mocniejszej. jeżeli dopadnie Cię tylko chrypka czy lekkie drapanie, zastosuj np. łagodzący je porost islandzki. Z kolei na silniejszy ból gardła weź preparat przeciwzapalny, np. z flurbiprofenem lub odkażający, np. z amylometakrezolem.

Środki do opatrywania ran

Koniecznie zabierz ze sobą dobry środek antyseptyczny, np. z octenidyną. Oprócz tego może się przydać:

  • zestaw plastrów różnej wielkości,
  • kilka opatrunków jałowych,
  • bandaż.

Zestaw do opalania

Krem z filtrem jest niezbędnym dodatkiem do wakacyjnej apteczki. Dopasuj poziom SPF do swojej karnacji – im jaśniejsza, tym wyższa ochrona jest Ci potrzebna. Na wszelki wypadek spakuj też preparat na oparzenia słoneczne. To może być żel na bazie aloesu, pianka z panthenolem czy maść z alantoiną. Środki te nawilżają i łagodzą podrażnienia, więc przyniosą ulgę spalonej słońcem skórze.

Nie zapomnij o najważniejszym – lekach, które stosujesz codziennie. Zadbaj o odpowiedni zapas, żeby starczyło Ci ich na cały wjazd. Leczenia chorób przewlekłych nie można przerywać choćby na urlopie.

[1] Szajewska, H. (2014). Praktyczne zastosowanie probiotyków. Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy, 6(1).

[2] Kantar, A., Klimek, L., Cazan, D., Sperl, A., Sent, U., & Mesquita, M. (2020). An overview of efficacy and safety of ambroxol for the treatment of acute and chronic respiratory diseases with a special regard to children. Multidisciplinary respiratory medicine, 15(1).

[3] Krenke, K., Doniec, Z., Mastelarz-Migas Am, M. H., Bieńkowski, P., Jackowska, T., & Kulus, M. (2022). Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci-aktualizacja. Lekarz POZ, 3, 173-192.

Idź do oryginalnego materiału