Kaca leczysz klinem? To kiepski pomysł. Te sposoby są znacznie lepsze

dadhero.pl 1 rok temu
Najlepszy sposób na kaca? Nie pić alkoholu. Jednak podczas takiej imprezy jak nadchodzący Sylwester, czasem ciężko sobie odmówić. Dla tych, którzy chcą zminimalizować skutki zakrapianej nocy, mamy kilka porad.


Większość z nas wie czym jest kac. To złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Towarzyszy temu najczęściej ból głowy i odwodnienie, choć objawów może być znacznie więcej.

zmęczenie


zaburzenia koncentracji


wrażliwość na światło i hałas


ból i uczucie ciężkości w głowie


brak apetytu


drgawki


nudności i wymioty


biegunki


szybki puls i podwyższone ciśnienie


bezsenność



Przygotuj się przed imprezą


Jeśli planujemy pić alkohol podczas imprezy, najlepiej jest się przygotować już przed nią. Nasz organizm powinien być wypoczęty i najedzony. Najlepiej zjeść coś tłustego – to ochroni żołądek przed i spowoduje, iż alkohol będzie wchłaniał się wolniej. Palaczom doradzamy natomiast ograniczenie zgubnego nałogu, bo nikotyna wzmaga działanie alkoholu. Możecie też sięgnąć po specjalne witaminy w tabletkach lub preparaty niwelujące skutki upojenia.

Uważaj na to w trakcie zabawy


Pity alkohol, gdy już zacznie działać, często sprawia, iż bagatelizujemy konsekwencje jego spożycia, to nie chcąc obudzić się z potężnym kacem, powinniśmy zakodować kilka prostych zasad. Przede wszystkim nie mieszaj alkoholi, nie popijaj wódki piwem czy szampanem, bo zawarty w nich dwutlenek węgla (bąbelki) przyspiesza wchłanianie. Pamiętaj też o tzw. „popitce”. Najlepszym rozwiązaniem jest wypijanie szklanki niegazowanej wody po każdej porcji alkoholu, ale każdy niegazowany płyn bezalkoholowy też będzie dobry.

Jeśli masz możliwość wyboru, to stawiaj na czyste, mocne alkohole, bo ciężkie, gatunkowe trunki zawierają więcej metanolu, a kac jest po nich dużo większy. Nie przytrzymuj też alkoholu w ustach. gwałtownie przeniknie on przez błony śluzowe i szybciej uderzy do głowy. Daj także organizmowi czas na wchłonięcie wypitego alkoholu robiąc przerwy - najlepiej 20-minutowe.

Gdy rano boli głowa


Wiemy, iż jest ciężko, ale rano warto się zmusić, wstać i wziąć prysznic. To ożywi ciało i umysł, a oczyszczona skóra lepiej oddycha. Pamiętaj też o częstym nawadnianiu. Najlepsza

będzie niegazowana woda mineralna, napój izotoniczny lub sok pomidorowy (bogaty w potas). Uzupełnianie elektrolitów jest szczególnie ważne "dzień po".

Najważniejsze elektrolity to jony sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz jony chlorkowe i fosforanowe. Od ich obecności w ustroju zależy gospodarka wodno-elektrolitowa, a to właśnie stan równowagi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Mimo, iż żołądek może odmawiać posłuszeństwa, próbuj coś zjeść – zaopatrzysz tym organizm w niezbędne substancje. Później możesz wybrać się na krótki spacer. Czyste powietrze działa cuda i może złagodzić ból głowy. jeżeli zmagamy się z dużym bólem głowy, warto po prostu sięgnąć po ibuprofen lub aspirynę.

Wiele osób uważa, iż dobrym rozwiązaniem jest też tzw. „klin”, ale badania wskazują, iż osoby sięgające po „lekarstwo” statystycznie piją trzy razy więcej alkoholu niż osoby, które leczą kaca w inny sposób. Ponadto u osób tych występuje znacznie wyższe ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu. Specjaliści od uzależnień często zaliczają picie klina jako oznakę nałogu.

Idź do oryginalnego materiału