Koreańska sfermentowana żywność może pomóc złagodzić objawy

oen.pl 1 tydzień temu


Udostępnij na PintereścieNowe badania sugerują, iż tradycyjna koreańska pasta sojowa znana jako doenjang może pomóc złagodzić objawy menopauzy. Obrazy Ziana/Getty’ego
  • Nowe badanie sugeruje Koreańska pasta sojowa, znana jako doenjang, może złagodzić objawy menopauzy.
  • Badanie wykazało, iż tradycyjny doenjang skuteczniej łagodzi objawy menopauzy w porównaniu do produkowanego komercyjnie doenjang.
  • Spośród badanych próbek dojanga najsilniejszy wynik uzyskała ta zawierająca najmniej pożyteczne bakterie.

W nowym badaniu sprawdzano skuteczność koreańskiej pasty sojowej znanej jako doenjang w łagodzeniu objawów menopauzy.

Wyniki pokazują, iż tradycyjnie wytwarzany doenjang skutecznie łagodzi objawy menopauzy.

Pasta Doenjang to jedna z najstarszych sfermentowanych potraw w Azji, której tradycja sięga ponad 2000 lat. Jest znacznie starsza od pasty miso, która po raz pierwszy stała się popularna w Chinach, zanim trafiła do Japonii.

Podczas gdy miso wytwarza się z obranych ziaren soi, które fermentują przez kilka tygodni, doenjang dojrzewa od kilku tygodni do dwóch lat. Składa się ze sfermentowanych, nieobranych ziaren soi. Jego subtelnie pikantny, mocny smak umami ma nuty orzechowe i ziemiste. Miso, wykonane z obranych ziaren soi, nie jest tak gęste, jest łagodniejsze i słodsze.

Podobnie jak miso, doenjang jest zwykle słony, ponieważ jest fermentowany z użyciem soli, co samo w sobie może stanowić problem kardiometaboliczny. Zarówno miso, jak i doenjang mogą służyć jako baza bulionów oraz jako dodatek do różnych potraw.

Niedawne badanie doenjanga jest częścią trwających badań nad wpływem sfermentowanej żywności na mikrobiom jelitowy. Jednym z celów badania było ustalenie, czy większa zawartość bakterii w doenjang daje lepsze wyniki niż mniejsza.

Badanie zostało opublikowane w składniki odżywcze.

Na potrzeby badania naukowcy przetestowali trzy rodzaje donjang. Pierwsze dwa były produkowane tradycyjnie, jeden zawierał niską dawkę pożytecznych drobnoustrojów, a drugi zawierał wysoką dawkę.

Ich skuteczność porównano z komercyjnie produkowanym doenjangiem, który zawierał więcej pożytecznych drobnoustrojów niż każda tradycyjna próbka.

Poziom drobnoustrojów Bacteriodetes wzrósł w dwóch typach doenjang o najwyższym poziomie pożytecznych drobnoustrojów. Chociaż Bacteriodetes są korzystne dla ludzkich jelit, mogą powodować poważne infekcje w innych częściach ciała.

Naukowcy zmierzyli objawy menopauzy dzięki wskaźnika Kuppermana, który śledzi objawy takie jak:

Wszystkie trzy rodzaje doenjang obniżyły wskaźnik Kuppermana u uczestniczek, ale doenjang z najniższym poziomem pożytecznych drobnoustrojów okazał się najskuteczniejszy w zmniejszaniu objawów menopauzy.

Naukowcy zmierzyli także zmiany w otyłości, stanach zapalnych i poziomie LDL, czyli „złego cholesterolu”, który może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych. Niższy poziom cholesterolu LDL zaobserwowano jedynie u uczestników spożywających tradycyjny doenjang. Nie zaobserwowano wpływu na otyłość ani stany zapalne.

Doenjang tradycyjny a komercyjny

Autorzy badania zauważyli, iż tradycyjny i komercyjny doenjang mają pewne zasadnicze różnice, które mogą wyjaśniać wnioski z badania dotyczące względnej nieskuteczności wersji komercyjnej.

Tradycyjny doenjang na bazie soi zawiera grzyby takie jak Aspergillus oryzae i pożyteczne mikroorganizmy, takie jak Bacillus subtilisktóre biorą udział w Proces fermentacji Meju.

Na czym opiera się komercyjny doenjang Kojiktóry podlega krótszemu okresowi dojrzewania.

Trwają badania nad korzyściami zdrowotnymi różnych sfermentowanych produktów spożywczych.

Koreańskie kimchi i japońska kombucha mogą również zapewniać korzyści zdrowotne, ale sfermentowana żywność nie jest dostępna wyłącznie w krajach azjatyckich; Na Zachodzie powszechnie można spotkać kapustę kiszoną i ser kefirowy.

„Obecnie istnieje duże zainteresowanie korzyściami płynącymi ze sfermentowanej żywności i wydaje się, iż może ona wspierać nasze jelita i ogólny stan zdrowia” – dr Sarah E. Berry, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Żywieniu w King’s College w Londynie i główny naukowiec w ZOE, niezaangażowany w badanie Wiadomości medyczne dzisiaj.

„Jednak na razie nie ma wystarczających dowodów, aby wykazać, iż mogą one w szczególności złagodzić objawy menopauzy. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich aspektów zdrowia kobiet, potrzebujemy znacznie więcej badań” – zauważyła Berry.

Kelsey Costa, zarejestrowana dietetyczka i założycielka Dietitian Insights, niezaangażowana w badanie, podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat wyników z MNT:

„Nie jesteśmy jeszcze na etapie, na którym możemy z całą pewnością przewidzieć, które z nich będą miały najkorzystniejszy wpływ na nasze zdrowie. Badania sugerują, iż zajęcie się zaburzeniami równowagi mikroflory jelitowej może pomóc w modulowaniu osi jelitowo-mózgowej i poprawie nastroju u kobiet w średnim i starszym wieku”.

Costa zasugerował włączenie szerokiej gamy sfermentowanej żywności do zdrowej, zbilansowanej diety, która może pomóc zapewnić „narażenie na różne szczepy probiotyczne i potencjalnie zapewnić bardziej wszechstronne korzyści zdrowotne”.

Zarówno Berry, jak i Costa zauważyli, iż chociaż wyniki badania są intrygujące, istnieją pewne ograniczenia.

„Nie ma grupy kontrolnej – wszyscy uczestnicy otrzymali doenjang” – powiedział Berry. „To utrudnia interpretację wyników, ponieważ czasami samo uczestnictwo w eksperymencie może sprawić, iż ludzie poczują się lepiej”.

Costa zwrócił uwagę na krótki czas trwania badania i małą liczebność próby. Przytoczyła także efekt Hawthorne’a, kiedy „uczestnicy zmieniają swoje zachowanie, ponieważ wiedzą, iż są obserwowani, co może mieć wpływ na wyniki badania”.

Berry zasugerowała, iż ​​na wyniki badania „mogł mieć wpływ brak kontroli nad dietą, aktywnością, ćwiczeniami i stylem życia uczestników”.

Berry zauważyła również na początku badania różnice w wynikach wskaźnika Kuppermana.

„Grupa, która spożywała tradycyjny doenjang, odnotowała największą redukcję wyników, ale na początku miała też najwyższe wyniki” – powiedziała.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału