MZ: Zmiana zasad przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

termedia.pl 9 miesięcy temu
Od 2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Pacjent powinien sprawdzić, na jakich zasadach może je uzyskać, a lekarz – na jakich zasadach może je przepisać – podkreśla resort zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, iż wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające od 2 sierpnia musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.

– Uwaga, mówimy tu o badaniu stacjonarnym, ale też o konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, iż konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków – podkreślił rzecznik.

Jak zaznaczył, zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeżeli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Dodał, iż informacja, o tym, iż wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem, jeżeli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem. Mamy już niestety przypadki poważnych powikłań, a choćby zgonu, po zażyciu leków przepisanych w internecie bez wskazań – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Wynikają również z podpisanego przez ministra zdrowia 12 lipca br. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).

MZ przypomina, iż gdy się nie pamięta loginu lub hasła do swojego Internetowego Konta Pacjenta, należy zajrzeć na pacjent.gov.pl lub e-zdrowie.gov.pl lub zadzwonić: 19 239.

Idź do oryginalnego materiału