NFZ nie pokryje kosztów opieki nad przebywającymi w domach pomocy społecznej

mzdrowie.pl 4 tygodni temu

NFZ nie może pokrywać kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w domach pomocy społecznej – wynika z pisma Ministerstwa Zdrowia przesłanego do Związku Powiatów Polskich. ZPP prosił o takie rozwiązanie, z uwagi na wysokie koszty pobytu w domach pomocy społecznej.

W marcu 2024 roku Związek Powiatów Polskich (ZPP) przyjął stanowisko, w którym stwierdza, iż na przestrzeni ostatnich 20 lat zmienił się profil mieszkańca domu pomocy społecznej. Z uwagi na wysokie koszty pobytu w domach pomocy społecznej, które obciążają pensjonariusza, jego rodzinę oraz gminę, od wielu lat do domów pomocy społecznej nie są kierowane osoby we względnie dobrym stanie zdrowia. W DPS często przebywają za to osoby z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, fizycznymi, przewlekłymi chorobami somatycznymi oraz wynikającymi z zaawansowanego wieku, którym trzeba zapewnić stałą opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną. Często są to osoby z demencją, otępieniem, chorobą Alzheimera, chorobami neurologicznymi, kardiologicznymi, narządu ruchu. Wymagają specjalistycznej, całodobowej opieki zdrowotnej, zatrudnienia personelu medycznego, ale brakuje środków z NFZ.

Zdaniem ZPP, model organizacji usług zdrowotnych dla pensjonariuszy DPS poprzez objęcie ich świadczeniami udzielanymi przez podstawową opiekę zdrowotną oraz podmioty udzielające świadczeń w zakresie opieki długoterminowej na podstawie umowy zawartej z NFZ nie spełnia swojej roli w sposób adekwatny do potrzeb, które stają się coraz większe.

W odpowiedzi na stanowisko Związku Powiatów Polskich Ministerstwo Zdrowia informuje, iż DPS jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, która świadczy “usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających”. DPS nie jest podmiotem leczniczym i nie wykonuje działalności leczniczej, a w związku z tym nie może być uznany za świadczeniodawcę w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. A zatem – jak informuje Ministerstwo Zdrowia – nie ma możliwości finansowania świadczeń udzielanych w DPS w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Idź do oryginalnego materiału