Niebieski Azyl w Borowiance pod Kamykiem

czestochowskie24.pl 1 tydzień temu

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem chce wybudować w Borowiance pod Kamykiem dom dla swoich podopiecznych. W lutym ruszyły prace na placu budowy, a we wtorek, 23 kwietnia bp Andrzej Przybylski poświęcił fundamenty.

– Przeżywaliśmy zachwycającą chwilę, błogosławieństwo dla wszystkich działających i tworzących piękne dzieło pod Kamykiem, to jest Niebieski Azyl – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski:

– Czyli taki dom, który będzie i ma w zamiarach służyć dzieciom, osobom autystycznym. Szczególnie wtedy, kiedy one już czasem tracą rodziców, wydoroślają i adekwatnie nie mieszczą się w żadnych takich adekwatnych dla siebie schematach opiekuńczych. Zwykle trafiają do jakichś bardzo trudnych ośrodków wielkich, masowych. Więc to olbrzymi trud, który podejmują naprawdę zapaleńcy, jak zwykle w takich dziełach. Na ogół są to rodzice, którzy mają w swoich rodzinach, swoich domach dzieci autystyczne, zebrali wszystkie swoje siły właśnie po to, żeby kiedyś pomyśleć o przyszłości swoich dzieci z taką profesjonalną i domową opieką dla tych osób autystycznych. Ja miałem to szczęście spotkać się z tą grupą zapaleńców, tych, którzy zaczynają tę budowę. Za nimi już bardzo wielki trud, bo wiemy wszyscy, każdy kto cokolwiek tworzy i buduje, iż zanim się zaleje fundamenty, zanim się dokona pierwszego poświęcenia, to trzeba przygotować plany, zebrać fundusze, to trzeba wszystko przygotować, grunt. Tego często bardzo nie widać i to jest taki najtrudniejszy etap, bo ludzie by chcieli wspierać coś, co już ma konkretne kształty.

Niebieski Azyl to dom dla dorosłych osób z autyzmem, w którym ci zamieszkają wówczas, gdy ich rodzice czy opiekunowie nie będą mogli się nimi zajmować. O szczegółach budowy Niebieskiego Azylu mówi Gabriela Dorożyńska, prezes SPOZA w Częstochowie:

– Już powstały fundamenty, przeprowadziliśmy już część robót ziemnych i już w tym tygodniu zaczną piąć się mury. Będzie to budynek dwukondygnacyjny. Na każdym piętrze zamieszka 6 osób z autyzmem. Każda z tych osób będzie miała osobny pokoik z aneksem kuchennym, z osobną łazienką. Jest to konieczne ze względu na to, iż osoby z autyzmem mają swoje schematy, mają swoje przyzwyczajenia. Również system wsparcia jest taką dobrą praktyką już stosowaną w Europie na całym świecie, która właśnie mówi o tym, iż osoby z autyzmem w wielkich placówkach, ale w małych domach usytuowanych w lokalnej społeczności i żeby te domy właśnie były małe, od 6 do 12 osób. W tym domu będzie również przestrzeń wspólna, na przykład jadalnia, świetlica, będą również sale terapii zajęciowej, w których na co dzień będą realizowane różne zajęcia aktywizujące dla osób, które tam będą mieszkać, a nie będą korzystały z innych placówek zewnętrznych.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem powstało w 1997 roku z inicjatywy rodziców dzieci z autyzmem. W roku 1997 nawiązała się kooperacja stowarzyszenia z ówczesną Szkołą Podstawową Specjalną nr 23 w Częstochowie. Nadrzędnym celem tej współpracy stały się inicjatywy stworzenia profesjonalnej i specjalistycznej edukacji dzieci z autyzmem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Idź do oryginalnego materiału