Niedostępni ojcowie – gdy córki nie dostają miłości

dziennikzwiazkowy.com 1 tydzień temu

Pierwszym pytaniem, gdy trzydziestoletnia Weronika pojawiła się w gabinecie było – dlaczego tak trudno jest mnie kochać? Kilka dni wcześniej, jej pięcioletni związek się rozpadł. Dowiedziała się, iż jej partner przez ostatnie parę miesięcy zdradzał ją i właśnie teraz postanowił odejść do innej kobiety.

Weronika zrobiłaby wszystko, żeby zmienił decyzję, zawsze stawiała potrzeby partnera na pierwszym miejscu. Tak się starała, dlaczego odszedł? Mimo iż często ranił ją swoim chłodem i niedostępnością, to tłumaczyła go trudnym dzieciństwem i wybaczała.

Weronika miała kilka wcześniejszych relacji, ale zawsze czuła się wykorzystana i rozczarowana. Ostatnie związki kończyły się dokładnie tak samo,jak ten. Dawała z siebie wszystko, aby na końcu być porzuconą. Czuła, iż nie jest na tyle wartościowa, by być kochaną. Przerażeniem wypełniała ją myśl, iż zostanie sama.

Gdy zagłębiłyśmy się w przeszłość Weroniki, okazało się, iż jej ojciec pracował dużo i nie miał czasu i woli, aby przekazać jej swoją miłość. Emocje małej dziewczynki były dla niego niewygodne, więc nauczyła się, żeby się nimi nie dzielić. W zamian starała się przypodobać dobrymi ocenami w szkole i innymi osiągnięciami, ale i to nie przynosiło efektu, bo ojciec jej nie zauważał. Gdy tylko był w domu, wolał oglądać mecze i grać w piłkę z jej starszym bratem – to były ich męskie sprawy. Na Weronikę nie zostało już czasu. Niby był, ale tak naprawdę go nie było.

Ojciec niedostępny emocjonalnie

Jak wygląda ojciec niedostępny emocjonalnie? To ojciec, który nie okazuje zainteresowania córką, nie wie nawet, kim ona jest i co czuje. Nie okazuje miłości i nie dba, gdy dziecko czuje się skrzywdzone. Nie wyraża swoich emocji, które pozwoliłyby na pogłębienie więzi pomiędzy nimi. Jest rzadko obecny, a choćby gdy jest, to przez cały czas jej nie widzi, więc dziecko nie może mu ufać. Córki, które wychowują się w rodzinach z emocjonalnie niedostępnymi ojcami, nie mają spełnionych potrzeb emocjonalnych i nie uczą się, jak budować zdrowe związki w przyszłości. Jako dzieci nie wiedzą, iż tata jest niedostępny emocjonalnie, w zamian biorą winę na siebie – coś ze mną musi być źle, iż mój tata mnie nie kocha. Próbują wygrać odrobinę uczucia osiągnięciami i starają się nie mieć zbyt dużo potrzeb, żeby uniknąć stwarzania problemów. Oczywiście, jest to podświadome działanie. Dopiero, kiedy dorosną zaczną rozumieć, dlaczego są takie jakie są.

Konsekwencje dorastania z emocjonalnie niedostępnym ojcem

Kiedy wchodzą w dorosłe życie, córki niedostępnych emocjonalnie lub nieobecnych ojców mają trudności w relacjach miłosnych. Wczesne rany z dzieciństwa pojawiają się w postaci niskiej samooceny, ponieważ niedostępność emocjonalna jest przełożona jako odrzucenie. Dziewczynka nie wierzy, iż jest wystarczająco dobra, by zasłużyć na miłość będąc sobą. Wybiera mężczyzn, którzy nie potrafią spełnić jej potrzeb, podświadomie wierzy, iż byłaby traktowana lepiej, gdyby tylko była więcej warta. Tak samo myślała o ojcu, gdy starała się zasłużyć na miłość osiągnięciami i nigdy nie dostała tego, czego oczekiwała w zamian. W rzeczywistości, mężczyźni, w których się zakochuje niezdolni są traktować ją lepiej, bo są odzwierciedleniem jej ojca.

Nieobecność emocjonalna ojca to forma odrzucenia. Aby uniknąć bólu odrzucenia, dorosła córka podświadomie będzie odpychać partnera, aby nie być odrzuconą po raz kolejny. Nie zdaje sobie sprawy z tego, iż tym samym będzie odrzucona znowu. Inny scenariusz jest taki, iż w związku z brakiem zaufania do mężczyzn, wynikającego z relacji z ojcem, nie wierzy, iż relacje mogą być dla niej bezpieczne. Znajdzie wówczas metody na testowanie miłości poprzez nieuzasadnioną zazdrość, narzucanie swoich potrzeb i brak granic wobec partnera, który odchodzi, gdy czuje, iż cokolwiek by nie zrobił, nie jest to wystarczająco dobre.

Dorosłe córki nieobecnych ojców mogą lokować swoje uczucia zbyt gwałtownie w nieodpowiednich partnerach lub wręcz przeciwnie, nie są zdolne do budowania głębokiej więzi, bo nie potrafią otrzymywać miłości, choćby gdy partner jest w stanie ją dać. Czasem posługują się seksem, aby poczuć namiastkę więzi i zarobić na uczucie miłości, choć spełnienie własnych potrzeb seksualnych nie jest dla nich komfortowe.

Dziecięce rany

Dziecięce rany związane z niedostępnym emocjonalnie ojcem mają wpływ na dorosłe życie. Głęboka potrzeba miłości nie zostanie spełniona, dopóki dziewczyna nie zda sobie sprawy z tego, iż nie jest odpowiedzialna za nieobecność ojca. Jego nieumiejętność okazywania uczuć wynika z podobnych doświadczeń w dzieciństwie. I tak trauma przenoszona jest z pokolenia na pokolenie. W obecnych czasach mamy wiedzę i świadomość tego, iż trauma może być przeprocesowana. Zdrowych i adaptacyjnych umiejętności interpersonalnych można się nauczyć także w dorosłym życiu. Psychoterapia to doskonale miejsce dla córek ojców niedostępnych emocjonalnie. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć budować zdrowe, pełne miłości, szacunku i zaufania relacje.

Idź do oryginalnego materiału