Nowe wyceny świadczeń dla osób w spektrum autyzmu

mzdrowie.pl 3 miesięcy temu

W najbliższych tygodniach spodziewamy się odpowiednich konkluzji – powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, odpowiadając na pytanie poselskie w sprawie nowych wycen świadczeń dla osób w spektrum autyzmu.

W grudniu ukazało się zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, mogące sprawić, iż dostęp do terapii i konsultacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu zmniejszy się o jedną trzecią, co bezpośrednio wpłynęłoby na tok zajęć w poradniach, a choćby groziło przerwaniem terapii indywidualnych. W tej sprawie interweniowała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak, zareagowała też minister zdrowia Izabela Leszczyna. W rezultacie prezes NFZ podpisał kolejne zarządzenie, które zapewni pacjentom ze spektrum autyzmu powrót do udzielania terapii przez placówki medyczne na zasadach obowiązujących w 2023 r.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) ponownie ustala cenę tych terapii. „AOTMiT pracuje – spodziewamy się w najbliższych tygodniach odpowiednich konkluzji” – powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MZ Wojciech Konieczny. Zapewnił, iż za parę miesięcy ta kwestia będzie wyglądać zupełnie inaczej – „Ten czas jest niezbędny ze względu na zakres planowanych zmian, aby były spójne”.

AOTMiT opublikowała raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń dla świadczeń gwarantowanych psychiatrycznych dla osób z autyzmem dziecięcym lub innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju. Podkreśla, iż proponowane projekty taryf opierają się na wynikach przeprowadzonej analizy kosztów, a ich zmianę względem aktualnych wycen obliczono na podstawie średniej ceny jednostki rozliczeniowej w wysokości 13,61 zł. Przeprowadzone przez AOTMiT analizy pokazują, iż dla wszystkich produktów rozliczeniowych obecny poziom refundacji nie pokrywa ponoszonych kosztów.

Projekty taryf są wyższe niż aktualna wycena od 0,8 proc. do choćby 174 proc. – podkreśla Agencja. Wprowadzenie w życie proponowanej taryfy świadczeń będzie wiązało się – jak szacuje AOTMiT – „z dodatkowymi wydatkami po stronie płatnika publicznego w wysokości 19,6 mln zł”. Do raportu można zgłaszać uwagi do 1 lutego. Zostaną one przekazane Radzie do spraw Taryfikacji i zanalizowane z przedstawicielami środowiska. W dalszej kolejności Rada ds. Taryfikacji wyda stanowisko, a następnie prezes AOTMiT ostatecznie określi taryfy świadczeń.

Idź do oryginalnego materiału