Objawy rzucania palenia

epacjent.pl 10 miesięcy temu

Rzucenie palenia to niełatwe zadanie. Od chwili podjęcia decyzji o rzuceniu palenia rozpoczynamy proces nieustającej walki o nasze zdrowie. Z jednej strony mierzymy się z intensywnymi emocjami, w których kiedyś pomagał nam papieros – teraz musimy radzić sobie bez niego. Z drugiej strony pojawiają się fizyczne dolegliwości związane z odstawieniem papierosów. Abstynencja nikotynowa to coś na co palacz, który chce rzucić palenie musi być gotowy.

Typowe symptomy abstynencji nikotynowej

Skutkiem ubocznym rzucenia papierosów jest tzw. abstynencja nikotynowa. Symptomy te mogą pojawić się dość szybko, tzn. choćby w ciągu kilku godzin po zapaleniu ostatniego papierosa. Wśród objawów tego problemu zdrowotnego wyróżnia się na przykład:

  • drażliwość i narastające uczucie niepokoju – jest tak szczególnie w przypadku osób, które wykorzystują papierosy jako sposób na radzenie sobie ze stresem i napięciem,
  • częste i nagłe wahania nastroju,
  • bóle głowy i nawracające problemy z koncentracją,
  • bezsenność,
  • utrzymujące się uczucie głodu,
  • ·problemy układu pokarmowego, w tym m.in. nudności i wymioty.

W pewnym uproszczeniu abstynencja nikotynowa jest odpowiednikiem syndromu odstawienia typowego np. w kontekście nałogu alkoholowego. Co można zrobić, by móc skutecznie złagodzić objawy abstynencji nikotynowej?

Jedną z metod zwiększających szanse na rozwiązanie problemu jest odbycie konsultacji z lekarzem, który może np. przepisać odpowiednie leki. Oprócz tego ciekawym rozwiązaniem są metody relaksacyjne, w tym m.in. joga, treningi medytacyjne czy trening oddechowy.

Kolejnym, choć nie tak oczywistym sposobem na zniwelowanie objawów abstynencji nikotynowej jest przestrzeganie pełnowartościowej i zbilansowanej diety żywieniowej, a także regularnie uprawianie sportu (nie muszą być dyscypliny wyczynowe).

W procesie rzucania palenia, przydatna może być nikotynowa terapia zastępcza lub środki zawierające cytyzynę. Pierwsza metoda polega na przyjmowaniu nikotyny w mniejszych dawkach bez dymu nikotynowego. Na przykład poprzez plastry, gumy nikotynowe do żucia, inhalatory czy pastylki do ssania.

Cytyzyna natomiast poprzez silniejsze łączenie się z receptorami wypiera wpływ nikotyny i hamuje jej dalsze działanie ukierunkowane na zwiększanie liczby receptorów. Prościej mówiąc, cytyzyna sprawia, iż organizm jest pobudzony, a objawy związane z odstawieniem papierosów są łagodzone. W przeciwieństwie do nikotyny, cytyzyna nie wyzwala jednak dopaminy, odpowiadającej za uzależnienie.

Abstynencja nikotynowa – rzucanie palenia a tycie

Rzucenie papierosów oznacza jeszcze jeden problem, o którym koniecznie powinno się pamiętać. Niestety, zaprzestanie palenia zwiększa ryzyko otyłości u byłego palacza. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż częste palenie papierosów wpływa na proces metabolizmu w organizmie, co przekłada się na zmniejszony.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy palacz zdecyduje się na walkę z nałogiem – apetyt poprawia się, co może spowodować przybieranie na wadze. Poza tym palacze walczący z nałogiem mogą mieć tendencję do tego, by „podjadać” i stosować drobne przekąski jako zamiennik papierosów. W takim wypadku tycie po rzucaniu palenia staje się dość prawdopodobne.

Idź do oryginalnego materiału