Planu wciąż nie ma, ale miasto czeka na inwestorów

radiokielce.pl 4 miesięcy temu

Kilkadziesiąt hektarów ma być przeznaczone pod przemysłowe inwestycje w Kielcach. Urzędnicy z ratusza prowadzą prace nad aktualizacją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru po dawnym Browarze Belgia. Dokument nie pozostało gotowy, ale magistrat już ogłosił wpisanie 41 ha terenu do bazy nieruchomości inwestycyjnych.

Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami oraz radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie kryje zaskoczenia takim obrotem spraw. Wskazuje przy tym, iż prace nad planem są zaawansowane, jednak wskazany teren nie należy do miasta, a uchwalenie planu nastąpi dopiero za kilka miesięcy.

– Jest to dziwna sytuacja. Prace nad planem znajdują się w tej chwili na poziomie 70-80 proc. zaawansowania. Dokument nie został jeszcze uchwalony i dopiero rada przyszłej kadencji podejmie w tej sprawie decyzję. Ten teren jest niezwykle istotny dla dalszego rozwoju Kielc. Położone w tym miejscu nieruchomości są bardzo dobrze skomunikowane. Ponadto w pobliżu znajduje się siedziba Głównego Urzędu Miar, co stwarza duże możliwości dla przyszłych inwestorów – ocenia.

Właścicielem większości terenów po browarze Belgia jest firma Anna-Bud. Przedsiębiorstwo odkupiło je w 2021 roku od poprzedniego właściciela, czyli Kompani Piwowarskiej. Jest to około 80 ha przeznaczonych pod działalność usługowo-handlową. Zdzisław Łakomiec ocenia, iż lepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie tego obszaru przez miasto. Jednak ratusz nie podjął w tej kwestii żadnych działań.

10.01.2024. Kielce. Tereny inwestycyjne po dawnym Browarze Belgia. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

– Radni także są zaskoczeni tempem powstawania planu. Znając potencjał oraz walory tego miejsca, prace nad tym dokumentem powinny przebiegać o wiele szybciej. Miasto mogło skorzystać z tej okazji już kilka lat temu. Jednak zabrakło inicjatywy, a szkoda, ponieważ byłaby to szansa na dodatkowe zyski do budżetu miasta. Aktualizowany w tej chwili plan zagospodarowania przestrzennego jest potrzebny. Niezbędne jest wyznaczenie dróg czy określenie przeznaczenia poszczególnych działek – wskazuje radny.

Tymczasem na 50 ha terenu w rejonie ul. Ściegiennego ma powstać Kielecki Park Przemysłowy. Za jego utworzenie jest odpowiedzialna Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice. Marcin Perz, prezes SSE informuje, iż jeszcze w tym miesiącu w Kielcach zacznie funkcjonować oddział instytucji. W Kieleckim Parku Przemysłowym będą pracowali eksperci ze Starachowic, którzy zajmą się pomocą w doradztwie oraz udzielaniu zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców.

– Pod koniec roku, SSE nabyła kolejne 7 ha. Naszym celem jest skupienie w jednym miejscu jak największej liczby nieruchomości, by wykorzystać ich potencjał inwestycyjny. Czekamy na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to niezbędne do podziału działek, którymi mogą być zainteresowani potencjalni przedsiębiorcy. Zainteresowanie tymi terenami jest duże. W tej chwili zostaliśmy wezwani przez dwóch inwestorów do ogłoszenia przetargów w celu zbycia nieruchomości. Ustalenia w sprawie planu będą bez wątpienia warunkować ich dalsze plany – mówi.

Pierwszym lokatorem KPP jest kielecka firma Effector, zajmująca się produkcją szyb, szkła i obróbką aluminium. Przedsiębiorstwo w sierpniu 2023 roku zakupiło trzy działki o powierzchni 8 ha, na których ma powstać nowa fabryka. Marcin Perz przyznaje, iż w kolejce czekają kolejne dwie duże zagraniczne firmy. Nie chce jednak zdradzać o kogo dokładnie chodzi.

– Obydwa przedsiębiorstwa działają w branżach technologicznych. Pierwsza to automotive. Z kolei druga zajmuje się współpracą z sektorem lotniczym. Jednak do momentu uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, nie możemy dzielić działek. Na tym terenie znajdują się dwie nieruchomości, które nie są uzależnione od tego dokumentu. Są one związane z halą przemysłową o wielkości 22 tys. m/kw. Jednak działki te powinny stanowić zaplecze dla budynku. W grudniu pojawił się trzeci inwertor zainteresowany przejęciem hali z tymi nieruchomościami. Tu jednak zmiana planu nie będzie miała wpływu na sprzedaż, o ile do niej dojdzie – dodaje prezes SSE.

Dokument w tej chwili jest opiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Plan w północnej części obejmuje też fragment Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Z kolei w południowej części znajduje się ujęcie wody. Decyzja ma zapaść do 16 stycznia.

Zgodnie z informacjami, które zostały przedstawione przez urzędników podczas ostatniego posiedzenia komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami, wyłożenie planu do publicznego wglądu ma nastąpić między lutym, a kwietniem. Z kolei przygotowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia zaktualizowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w rejonie ul. Ściegiennego, Łanowej i Skibowej jest przewidziane na maj tego roku.


Idź do oryginalnego materiału