Rak jelita grubego coraz częściej dotyka młodych ludzi

everethnews.pl 1 rok temu

Rak jelita grubego najczęściej dotyka osób po 50. roku życia. Jednak lekarze coraz częściej diagnozują go u młodych ludzi. Przeprowadzono badania, które jednoznacznie wskazują na podwojenie się występowania tego nowotworu wśród młodszej grupy pacjentów.

Młodzi ludzie stanowią grupę podwyższonego ryzyka

Według badań przeprowadzonych przez „Journal of the National Cancer Institute” osoby urodzone 1990 roku — millenialsi i przedstawiciele pokolenia Z — są dwukrotnie bardziej narażeni na raka okrężnicy i czterokrotnie bardziej narażeni na raka odbytnicy w porównaniu z osobami urodzonymi w 1950 roku.

Jednak wzrost ryzyka zachorowania dotyka również osób starszych. Jak pokazują badania opublikowane na łamach „American Cancer Society”, odsetek osób chorych poniżej 55. roku życia wzrósł o prawie 11% w 1995 roku, a do 20% w 2019 r. Badania wskazują niepokojące wieści, mianowicie – w 2023 r. 13% nowotworów jelita grubego będzie rozpoznanych u osób poniżej 50. roku życia, a jedną trzecią będą stanowić osoby w wieku 50-64 lat.

Czynniki, które podwyższają ryzyko

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego to:

  • picie alkoholu;
  • nieprawidłowa dieta;
  • otyłość;
  • brak aktywności fizycznej;
  • palenie papierosów;
  • genetyka – 25% przypadków zachorowań występuje u osób, które w rodzinie miały raka jelita grubego.

Są to czynniki, które mogą wpłynąć na zachorowanie, ale nie muszą. Warto jednak pamiętać, aby dbać o siebie i swoje zdrowie. W przypadku młodych ludzi głównym problemem jest fakt, iż spożywają duże ilości cukru i prowadzą siedzący tryb życia. Jednak aż 75% zachorowań ma nieznaną genezę.

Objawy wystąpienia raka jelita grubego

Do najczęstszych objawów wystąpienia raka jelita grubego należą:

  • bóle brzucha;
  • niewyjaśniona utrata masy ciała;
  • zmiany częstotliwości, wielkości lub wyglądu stolca;
  • krwawienie z odbytu (występuje u 46% przypadków wczesnych objawów);
  • niedobór żelaza.

– Wśród młodych ludzi panuje często przekonanie, iż są młodzi i zdrowi, a jeżeli mają pewne objawy, to jest to coś przejściowego, co nie powinno niepokoić. Często barierę stanowi też rozmowa, choćby z lekarzem o objawach związanych z wypróżnieniem czy krwawieniem z odbytu. Może stanowić to przyczynę zbyt późnego zgłaszania się do lekarza – uważa prof. Andrew Chan z Harvard Medical School.

Uwaga na mikrobiom

Specjaliści zwracają uwagę na to, iż pacjenci nie dbają o mikrobiom, czyli zespół bakterii, który żyje w ciele człowieka. Na florę bakteryjną w ludzkim organizmie wpływa wiele czynników, należą do nich między innymi: żywność, którą spożywamy, dieta, otyłość, ćwiczenia, jak również niektóre antybiotyki i leki. Lekarze zwracają uwagę na to, iż profilaktyka jest niezmiernie ważna. Naukowcy podkreślają, iż badania profilaktyczne odgrywają bardzo istotną rolę. Warto wykonać kolonoskopię przed 45. rokiem życia. Badanie to pozwoli wykryć raka jelita grubego jeszcze w stanie przednowotorowym, co umożliwi jego usunięcie.

– W Polsce od lat borykamy się z problemem niskiego odsetka osób zgłaszających się na kolonoskopię w Programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Kolonoskopia to jedyne badanie, podczas którego jednocześnie wykrywamy polipy i można je usunąć. Po badaniu histopatologicznym wiemy, czy są to zmiany nowotworowe, które wykrywamy w co najmniej 25% kolonoskopii. Jednak ze względu na obawę przed bólem i dyskomfortem związanym z przeprowadzeniem badania kilka osób decydowało się na nie. Pomimo tego, iż przez lata funkcjonowania programu udało nam się zahamować negatywny trend, jeżeli chodzi o umieralność z powodu tego nowotworu, to statystyki dotyczące liczby beneficjentów programu przesiewowego skłaniają do rozważenia zasadności wdrożenia w nim zmian – wskazuje prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.

Warto wiedzieć, gdzie można zgłosić się na badanie kolonoskopii: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/program-badan-przesiewowych-raka-jelita-grubego/

Źródło: zdrowie.wprost.pl, zdrowie.pap.pl

Idź do oryginalnego materiału