Starachowickie muzeum stało się „Niebieską Strefą”

radiokielce.pl 10 miesięcy temu

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki dołączyło do 14 placówek kulturalnych w województwie, które stanowią tzw. „Niebieską Strefie”. To oznacza, iż placówka jest dostosowana do potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

We wtorek (4 lipca) oficjalnie zaprezentowano wprowadzone udogodnienia. Wdrożenia pomysłu pogratulował placówce poseł Krzysztof Lipiec, lider kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.

– Cieszę się, iż udało mi się uzyskać wsparcie dla projektu Stowarzyszenia „Sztuka Łączenia” w Narodowym Instytucie Wolności, gdzie zyskał nie tylko pieniądze, ale także wysoką ocenę merytoryczną. W efekcie tej współpracy udogodnienia dla osób ze spektrum autyzmu pojawiły się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, kieleckiej Poczytalni i na zamku w Chęcinach. Dziś „Niebieska Strefa” zawitała do MPiT, co pozwoli wszystkim, którzy potrzebują wsparcia, poznać to wyjątkowe miejsce – zwraca uwagę poseł.

„Niebieska Strefa” to szereg działań, które mają pomóc osobom z autyzmem poruszać się w przestrzeni placówki, wyjaśnia Paulina Papka, prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Autyzmu oddział Kielce.

– Nasz projekt zakłada kilka równolegle prowadzonych działań. Przede wszystkim, to przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi osób ze spektrum autyzmu, co daje wszystkim zainteresowanym poczucie bezpieczeństwa i umiejętność komunikacji. Kolejna strefa działań, to specjalne oznaczenie placówki. Przykładem są karty magnetyczne, które zastępują komunikację słowną. Turysta może zamiast poprosić o bilet, podać specjalną kartę z napisem lub rysunkiem i to zastąpi zwyczajową rozmowę. Trzecim elementem całego projektu jest nagranie i udostępnienie w sieci filmu, który wyjaśnia mechanizmy zastosowane w „Niebieskiej Strefie”. Zajmuje się nim Stowarzyszenie „Sztuka Łączenia”, a w filmie występuje aktor z Teatru im. Żeromskiego Wojciech Niemczyk, który wyjaśnia każdy krok komunikacji z osobami autystycznymi – opisuje.

Starachowickie muzeum od dłuższego czasu działa na rzecz dostępności dóbr kultury dla osób z różnymi dysfunkcjami, także ze spektrum autyzmu, podkreśla dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.

– Mieliśmy spotkania z ekspertami z wielu dziedzin zajmujących się autyzmem, skorzystało z nich wiele rodzin, dlatego wdrażana teraz „Niebieska Strefa” jest naturalnym wynikiem naszych działań – dodaje.

Jednym z elementów całej kampanii będzie spektakl przygotowywany przez aktorów z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, przybliżający zagadnienia autyzmu. Jego premierę zaplanowano na październik tego roku.


Idź do oryginalnego materiału