Uzależnienie od hazardu i gier wideo – problem społeczny

sadurski.com 3 miesięcy temu

Specjaliści doceniają fakt, iż nowa Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, ICD-11, która została oficjalnie ogłoszona w 2022 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wnosi istotne zmiany, takie jak włączenie gier do grona czynników wpływających na zdrowie psychiczne. Aspekt ten obejmuje wszystkiego rodzaju gry — nie tylko hazardowe dostępne na przykład w kasynie Bruce Bet, ale także ogólnie gry wideo, jak również karciane i planszowe.

Wraz z nową wersją klasyfikacji ICD-11 uzależnienie od gier elektronicznych dołącza do listy zaburzeń zdrowia psychicznego w sekcji „Zaburzenia związane z grami” . Klasyfikacja WHO ma na celu pomóc rządom, agencjom zdrowia i rodzicom w identyfikacji zagrożeń i promowaniu metod leczenia tego zaburzenia.

Zaburzenie to charakteryzują głównie dość typowe objawy, takie jak zwiększony priorytet nadawany grom, które zaczynają dominować nad innymi zajęciami i obszarami zainteresowań w życiu osobistym i społecznym. Oprócz tego można zidentyfikować też inne symptomy, takie jak utrata kontroli nad niektórymi aspektami związanymi z grami, co może obejmować między innymi:

  • > czas trwania,
  • > częstotliwość kolejnych sesji,
  • > ciągłość więzi z postaciami w grach.

Dochodzą do tego liczne negatywne konsekwencje, takich jak wpływ na życie zawodowe, edukacyjne, społeczne i rodzinne. Zadaniem ICD jest monitorowanie zapadalności i częstości występowania chorób poprzez powszechną standaryzację.

Czy hobby w postaci gier wideo to już jest uzależnienie?

Według psychiatrów z wydziału lekarskiego uniwersytetu federalnego Minas Gerais, chociaż uzależnienie od gier samo w sobie nie ma charakteru chemicznego, jak w przypadku narkotyków, to jednak sposób, w jaki wpływa na daną osobę, jest podobny. Podobnie jak narkoman musi zażywać coraz większą dawkę, aby osiągnąć tę samą przyjemność, rozwijając to, co nazywamy tolerancją, to samo dzieje się z osobami uzależnionymi od gier czy technologii. W przypadku gier tolerancja powoduje, iż gracz spędza coraz dłuższe okresy czasu w grze.

Kolejnym podobieństwem między uzależnieniami jest abstynencja. Drażliwość, niepokój, bezsenność, a choćby drżenie mogą pojawić się, gdy osoby te są poza grą przez dłuższy czas. Wszystkie te objawy obserwuje się także u osób zażywających narkotyki. Według naukowców dzieje się tak na skutek uwalniania w mózgu dopaminy, hormonu przyjemności. To właśnie prowadzi u osób z predyspozycjami do uzależnienia. Początkowo szukają sposobu na uwolnienie dopaminy, aby ponownie poczuć przyjemność i zmniejszyć objawy odstawienia, które odczuwają po wycofaniu się z danej aktywności.

Jeśli chodzi o czynniki predysponujące, badaczka wyjaśnia, iż uzależnienie od gier dotyka głównie mężczyzn. Co więcej, istnieją dwie dominujące cechy osobowości: osobowość impulsywna i osobowość poszukująca wrażeń. W takich przypadkach ryzyko, iż gracze poszukają takiej aktywności i znajdą się w sytuacji uzależnienia, jest większe, gdyż osoby te mają większe trudności z kontrolowaniem swoich impulsów i odsuwaniem w czasie pragnienia doznania nagrody spowodowanej uwolnieniem dopaminy.

Jak traktować gry wideo?

Rozpoznając zachowania uzależniające, należy zawsze zwrócić się do specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Według badaczy istnieją trzy filary leczenia uzależnienia od gier:

  • > psychoterapeuta,
  • > psychiatra,
  • > grupy wsparcia.

Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc pacjentowi zidentyfikować przyczyny, które doprowadziły do ​wystąpienia danego zachowania, a także czynniki wyzwalające, ponieważ często ludzie odchodzą od gry, ale przechodzą przez miejsca, które przypominają im o danej aktywności, lub kontynuują grę z tymi samymi znajomymi. W rezultacie istnieje ryzyko nawrotu choroby.

Leczenie psychiatryczne obejmuje przepisywanie leków, które pomagają zmniejszyć impulsywność, agresję i kontrolować objawy odstawienia. W ten sposób można pomóc pacjentowi przetrwać okres nieobecności i kontynuować leczenie bez nawrotów choroby. Istnieją również grupy wsparcia anonimowych hazardzistów. Grupa taka organizuje także spotkania dla członków rodzin osób uzależnionych, którzy również bardzo cierpią z powodu uzależnienia bliskiej osoby.

Podobnie jak w przypadku uzależnień typowo chemicznych, uzależnienie behawioralne również ma duże ryzyko nawrotu. choćby w przypadku leczenia bodziec do kontynuowania aktywności na szkodliwym poziomie pozostaje wysoki. Uzależniony zawsze będzie miał ze sobą chorobę, ponieważ uzależnienie, czy to chemiczne, psychiczne czy behawioralne, jest chorobą przewlekłą, to znaczy, iż nigdy nie można go wyleczyć. Można spędzić kilka lat, a choćby całe życie bez kontaktu z nałogiem, ale predyspozycje pozostają.

Uzależnienie od hazardu – jak samemu oszacować jego stopień?

W 2023 roku z gier wideo często korzystało ponad trzy miliardy ludzi, z czego spory odsetek stanowią mieszkańcy Europy, w tym także i Polski. Jednak różne badania wskazują, iż jedynie około 3% graczy można uznać za uzależnionych. Jak zatem odróżnić zdrowe upodobanie do jakiegoś hobby od zaburzenia?

Według psychologów i naukowców uzależnienie zwykle wiąże się z ograniczeniami i niepewnością we wszystkich aspektach życia, takimi jak pogorszenie wyników w szkole lub pracy zawodowej, rozłąka z rodziną, przyjaciółmi i współmałżonkiem. To, co nie jest normalne, to to, iż młodzi ludzie porzucają dotychczasowe zajęcia, zaczynają opuszczać zajęcia, porzucają grupy przyjaciół, zaprzestają wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego, takich jak jedzenie, spanie czy kąpiel.

Najlepszym sposobem zidentyfikowania zachowań obsesyjnych jest porównanie zachowań przed i po rozpoczęciu kontaktu z grami, aby zidentyfikować wzrost czynników takich jak agresja, drażliwość i izolacja. Dzięki temu porównaniu można określić, czy istnieje potrzeba poszukiwania specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego w celu postawienia diagnozy.

1069 / zawsz / uzależnienie od hazardu

Idź do oryginalnego materiału