W badaniu określono genetyczną predyspozycję do siły mięśni

oen.pl 1 tydzień temu


Siła mięśni, szczególnie siła uścisku dłoni, może wskazywać na fizyczną odporność danej osoby na choroby związane z wiekiem, upośledzenia i zdolność radzenia sobie. Istnieją indywidualne różnice w związanej z wiekiem utracie siły mięśni, na którą wpływają czynniki genetyczne i styl życia.

Według badania istnieje umiarkowana korelacja między genetyczną predyspozycją danej osoby do większej siły mięśni a ryzykiem młodej śmierci i rozwoju powszechnych chorób niezakaźnych. W badaniu nie przewidziano jednak wyższego wskaźnika przeżywalności po nieoczekiwanych pogorszeniach stanu zdrowia w porównaniu ze stanem przed zachorowaniem.

Doktorantka Päivi Herranen z Wydziału Nauk o Sporcie i Zdrowiu powiedziała: „Wydaje się, iż genetyczna predyspozycja do większej siły mięśni bardziej odzwierciedla wrodzoną zdolność danej osoby do przeciwstawiania się zmianom patologicznym zachodzącym podczas starzenia i ochrony przed zmianami patologicznymi, niż zdolność do regeneracji lub całkowitego powrotu do zdrowia po poważnych przeciwnościach losu”.

W ramach tej pracy stworzono wielogenowy wynik umożliwiający ocenę genetycznej tendencji do siły mięśni. Wynik ten łączy w jedną wartość wpływ setek tysięcy wariantów genetycznych. Korzystając z tego wielogenowego wyniku, badacze mogli ocenić związek między odziedziczoną siłą mięśni a innymi cechami, takimi jak choroby stawów, porównując osoby z solidnymi lub niskimi predyspozycjami genetycznymi do siły mięśni.

Zespół wykorzystał dane genetyczne i zdrowotne ponad 340 000 fińskich mężczyzn i kobiet.

Informacje na temat predyspozycji genetycznych do siły mięśni mogą uzupełniać tradycyjne metody oceny ryzyka w zakresie identyfikacji osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia powszechnych chorób i problemów zdrowotnych. Aby w pełni zrozumieć implikacje, konieczne są jednak dalsze badania.

„Na podstawie tych ustaleń nie możemy określić, w jaki sposób czynniki stylu życia, takie jak aktywność fizyczna, wchodzą w interakcje z wrodzoną zdolnością danej osoby do przeciwstawiania się chorobom lub czy ich wpływ na zdrowie różni się u poszczególnych osób ze względu na genetykę”. Herranen wyjaśnia.

W badaniu wykorzystano zbiór danych FinnGen, unikalne źródło zgromadzone w fińskich biobankach. W badaniu wzięło udział trzysta czterdzieści dwa tysiące czterysta czterdzieści trzy osoby w wieku od 40 do 108 lat, z czego 53% stanowiły kobiety. Diagnozy obejmowały szereg dolegliwości, w tym choroby kardiometaboliczne, choroby płuc, problemy układu mięśniowo-szkieletowego, zaburzenia zdrowia psychicznego i nowotwory, a także śmiertelność ogólną i sercowo-naczyniową. Badanie przeprowadzono w oparciu o główne choroby niezakaźne występujące w Finlandii i główne przyczyny zgonów.

Numer czasopisma:

  1. Herranen, P., Koivunen, K., Palviainen, T., FinnGen, Kujala, UM., Ripatti, S., Kaprio, J. i Sillanpää, E. (2024). Ogólnogenowy wynik wielogenowy siły mięśni przewiduje ryzyko częstych chorób i długości życia: prospektywne badanie kohortowe. The Journals of Gerontology: Series A, glae064, DOI: 10.1093/gerona/glae064


Źródło

Idź do oryginalnego materiału