Warsztaty poświęcone depresji

powiat.szczecinek.pl 1 rok temu

23 lutego przypadał Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji personel Centrum Zdrowia Psychicznego w Szczecinku zorganizował dla uczniów I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku warsztaty poświęcone tematowi to groźnej choroby.

WHO przewiduje, iż już w 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. W Polsce w ostatnich prawie 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych. Odsetek dzieci i młodzieży dzwoniących do telefonu zaufania (116 111 – prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – i mówiących o depresji i obniżonym nastroju), wzrósł o ponad 85 proc. Zaburzenia depresyjne należą do najczęstszych problemów zdrowia psychicznego, które towarzyszą zachowaniom samobójczym dzieci i młodzieży.

Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała. Celem obchodów Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby oraz innych zaburzeń z nią związanych, a także podkreślanie konieczności jej diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia. Na rozwój depresji wpływać mogą różne czynniki m. in. takie jak: przedłużający się stres, presja społeczna czy środowiskowa. Coraz częściej dotyka ona osób młodych. Pandemia koronawirusa wpłynęła znacząco na zdrowie psychiczne ludności.

Warsztaty odbyły się 15. Marca. Uczniowie I LO poznali najważniejsze zadnienia związane z depresją oraz dowiedzieli się jak postępować z osobą chorą i jak skutecznie ją leczyć. W spotkaniu udział wzięli: pielęgniarka koordynująca Iwona Sakrajda, psycholog Dziennego Oddziału Psychiatrycznego Paulina Fabisiak oraz studentka III roku psychologii Aleksandra Wasiuk, która odbywa praktyki w CZP. Młodzież była niezwykle aktywna, świadoma tematu i bardzo i zaangażowana w spotkanie. Czynne uczestnictwo potwierdziło, iż młodzi ludzie wiedzą jak istotny jest to obszar edukacji i jak niezbędne jest poszerzanie wiedzy na temat depresji.

Idź do oryginalnego materiału