Wystąpili w programie telewizyjnym, żeby udowodnić iż nie różnią się wiele od innych

rdn.pl 5 miesięcy temu

Osoby w spektrum autyzmu z Tarnowa wystąpiły w programie telewizyjnym. Zrobiły to po to, aby przełamać stereotypy o ludziach w spektrum autyzmu i pokazać, iż w rzeczywistości nie różnią się wiele od przeciętnych ludzi.

W programie 'Autentyczni’ wcielili się w rolę dziennikarzy i mieli okazję zadać niecodzienne pytania znanym Polakom, m.in. Robertowi Makłowiczowi i Natalii Kukulskiej.

– Do programu trzeba było ułożyć pytania takie, których jeszcze nikt wcześniej znanym osobom nie zadał. Było to trochę trudne na początku się stresowałem, ale potem emocje zeszły, a były szczególnie przy pierwszym pytaniu. Od twórców programu dostaliśmy artykuły, na podstawie których przygotowywaliśmy pytania, pomagali nam nasi terapeuci. Na planie kamery były wszędzie, ale potem nie zwracałem na nie uwagi. Mieliśmy okazję rozmawiać z Robertem Makłowiczem i z Natalią Kukulską

– mówi Kamil Cedrowski, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonych przez REPI, który dostał rolę dziennikarza programu 'Autentyczni’.

Jak mówi prezes zarządu Fundacji REPI i kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Jana Pawła II Tomasz Wardzała, tego typu programy pomagają zwiększyć świadomość Polaków o osobach w spektrum autyzmu.

– Pomysłem było to, żeby program prowadziły osoby w spektrum autyzmu. Kilka osób odeszło przez stres. Faktycznie to było wyzwanie. Mnóstwo zmian. Taki program jest bardzo potrzebny. W Polsce żyje całkiem sporo osób, które są orzekane. Powinniśmy się przygotować mentalnie, środowiskowo, architektonicznie i w każdy możliwy sposób, żeby tym osobom ułatwić jak najbardziej życie. Generalnie Polacy nie są przyzwyczajeni do różnorodności jakiejkolwiek, a pojęcie neuroróżnorodności dopiero się rozwija i dopiero uświadamiamy się. Trzeba otwierać głowy na to, żeby przynajmniej zaakceptować taką osobę.

Osoby w spektrum autyzmu mogą się zgłaszać do Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie, która zapewnia podopiecznym rozwijające zajęcia w wielu pracowniach. Fundacja zapewnia też transport.

Idź do oryginalnego materiału