Zdrowe nawyki przy redukcji wagi

centrumalma.pl 1 rok temu

Redukcja wagi nie musi od razu oznaczać rygorystycznych diet i morderczych treningów na siłowni. Racjonalne, zdrowe odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną to klucz do zachowania szczupłej sylwetki bez efektu jo-jo.

Każdy, kto skutecznie chciałby pozbyć się zbędnych kilogramów, musi wiedzieć, iż to proces rozłożony w czasie. Głodówki czy diety z mocno ograniczoną kalorycznością są nie tylko niezdrowe, ale również gwarantują powrót wagi po powrocie do dawnych nawyków. Co będzie zatem pomocne w walce o wymarzoną sylwetkę? Tylko zmiana i rozwijanie codziennych, zdrowych nawyków sprawi, iż redukcja będzie efektywna i trwała.

Czas trwania zdrowego zrzucania wagi zależy od wielu czynników, takich jak aktualna masa ciała, stan zdrowia czy regularność aktywności fizycznej. Zakłada się, iż zdrowym tempem jest redukcja od 0,5 do 1 kg/tydzień. Warto również zaznaczyć, iż drastyczne obcinanie kaloryczności diety przyczyni się finalnie do obniżonego metabolizmu i spowolnienia procesu odchudzania.

Oto najważniejsze zasady, które pomogą nam w walce z niechcianymi kilogramami:

1. Przygotuj się na długotrwały proces i realistyczny cel

Wiele osób rozpoczynających redukcję wagi narzuca sobie cele, które trudno jest im zrealizować. Z natury chcemy uzyskać w jak najkrótszym czasie najlepsze wyniki. Niestety, może być to trudne do zrealizowania ze względu na sporą ilość apetycznych pokus, brak czasu w regularne treningi czy brak wystarczającej motywacji. Wygórowane oczekiwania, które trudno spełnić, mogą prowadzić do frustracji i zniechęcenia. Wprowadzenie zbyt wielu zmian w krótkim czasie to droga donikąd, ponieważ nie ugruntujemy sobie trwałych zachowań i nawyków. Warto obrać sobie długodystansowy, realistyczny plan działania.

2. Pamiętaj o przekąskach

W efektywnej redukcji wagi warto spożywać 5 posiłków dziennie, w tym 2 zdrowe przekąski do 200 kcal. W efekcie oznacza to regularne spożywanie posiłków co 3-4 h. Zbyt długie przerwy w jedzeniu powodują spadek poziomu cukru we krwi, obniżenie koncentracji i samopoczucia.

3. Wybierz ćwiczenia, które lubisz

Nie warto zmuszać się do ćwiczeń, których nie lubimy, ulegając sezonowym modom. Aby wysiłek fizyczny przyniósł nam korzyści, ważna jest konsekwencja i regularność. Ulubiony rodzaj aktywności — taniec, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni — spowoduje, iż łatwiej nam będzie wytrwać w postanowieniach. choćby jeżeli nie znaleźliśmy jeszcze aktywności dla siebie, to warto zacząć od małych kroków — codziennie chodzić po schodach, zamiast wjeżdżać windą, wybrać spacer zamiast jazdy komunikacją itp.

4. Porzuć perfekcjonizm

Czasami może zdarzyć się tak, iż pominiemy trening, jednak nie powinniśmy mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Sporadyczne zrezygnowanie z aktywności fizycznej nie zniweluje postępów, ani nie sprawi, iż przybierzemy na wadze. Nie zawsze wszystko wychodzi nam idealnie, ale powinniśmy być dla siebie wyrozumiali.

5. Uważaj na suplementy

W reklamach aż roi się od prezentacji suplementów i „cudownych środków na odchudzanie”, które zapewniają szybkie efekty. Powinniśmy być jednak uważni, ponieważ niektóre substancje mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i powodować nudności, bóle głowy, utratę apetytu, a choćby przyczyniać się do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na skład i ewentualne działania niepożądane. W przypadku wątpliwości zawsze warto skontaktować się ze swoim lekarzem.

Idź do oryginalnego materiału