Zdrowy styl życia obniża ryzyko wystąpienia depresji

e-dtp.pl 7 miesięcy temu

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie jedna na 20 dorosłych osób cierpi w tej chwili na depresję, co stanowi znaczne obciążenie dla zdrowia publicznego na całym świecie. Czynniki wpływające na jej wystąpienie są skomplikowane i obejmują mieszankę czynników biologicznych i związanych ze stylem życia. Czy można zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji?

Badania dotyczące ryzyka wystąpienia depresji

We wrześniu b.r. w czasopiśmie Nature Mental Health opublikowano wyniki bardzo ciekawego, międzynarodowego badania związanego ze stylem życia i ryzykiem wystąpienia depresji.

Analizując dane od prawie 290 000 osób (z których 13 000 miało depresję) obserwowanych przez okres dziewięciu lat, zespół naukowy z University of Cambridge i Fudan University zidentyfikował siedem czynników zdrowego stylu życia, których stosowanie przełoży się na mniejsze ryzyko wystąpienia depresji.

W ww. badaniu oceniano następujące czynniki: umiarkowane spożycie alkoholu, zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, zdrowy sen, niepalenie papierosów, niski i średni poziom siedzącego trybu życia.

Czynniki wpływające na zmniejszenie ryzyka depresji

Spośród wszystkich tych czynników, dobry sen (od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę) powodował największą różnicę, zmniejszając ryzyko depresji, w tym pojedynczych epizodów depresyjnych i depresji opornej na leczenie, o 22%.

Częste kontakty towarzyskie, które ogólnie zmniejszały ryzyko depresji o 18%, najbardziej chroniły przed nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi.

Umiarkowane spożycie alkoholu zmniejszało ryzyko depresji o 11%, zdrowe odżywianie o 6%. Z kolei regularna aktywność fizyczna o 14%, niepalenie papierosów o 20%, a siedzący tryb życia o niskim lub umiarkowanym nasileniu o 13%.

Podczas bardziej szczegółowych badań zaobserwowano również inne markery biologiczne i zmiany w strukturze mózgu.

Zadbaj o sen

Spośród wszystkich badanych czynników, jak zostało to opisane powyżej, największe znaczenie miał dobry sen. Zmniejszał ryzyko depresji, w tym pojedynczych epizodów depresyjnych i depresji opornej na leczenie, aż o 22%! Rzeczywiście, „brak snu lub jego słaba jakość, prowadzi do stresu, nerwowości i drażliwości”, potwierdza Siyana Mincheva – psycholog. „Hormon snu melatonina jest wydzielany pod koniec dnia, aby regulować nasz organizm. Podczas snu produkowane są serotonina i dopamina, hormony, które wpływają na dobre samopoczucie i motywację. jeżeli ich ilość jest zmniejszona, ma to wpływ nie tylko na nastrój, ale także na sen, apetyt, nawyki żywieniowe i emocje. Istnieje wówczas większe ryzyko na postrzegania świata w ciemnych barwach” Dlatego zdrowy sen jest tak istotny do utrzymania zdrowia psychicznego w dobrej kondycji.

Wzmacniając więzi społeczne, wpływasz na mniejsze ryzyko wystąpienia depresji

Aby uniknąć izolacji, musisz wzmocnić więzi z bliskimi i tymi, z którymi lubisz spędzać czas. „Możesz postawić sobie za cel robienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność raz w tygodniu”, zaleca nasz specjalista. „Ważne jest, aby mieć wokół siebie ludzi, którzy robią to samo i mają te same zainteresowania”. Dobre więzi społeczne są bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ zmniejszają ryzyko depresji o 18 %.

Ogranicz palenie tytoniu

Nadmierne palenie tytoniu odbija się na organizmie i powoduje nerwowość. „To prawdziwe błędne koło”, mówi psycholog. „Jesteś rozdrażniony, myślisz, iż palenie cię uspokoi, ale tak się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Niepalenie chroni przed drażliwością i negatywnymi wahaniami nastroju.” Według opublikowanego badania, niepalenie zmniejsza ryzyko depresji aż o 20%.

Poruszaj się!

Podobnie jak w przypadku diety, dobrze dobrane aktywności sportowe pomogą utrzymać zdrowy styl życia i przyczyniają się do dobrego zdrowia psychicznego. „Uprawianie sportu, na przykład dwa razy w tygodniu, jest wysoce zalecane” – mówi Siyana Mincheva. „Pomaga to ustalić rytm treningowy, wyznaczyć cele i utrzymać dyscyplinę”.

Aktywność fizyczna to inwestycja w zdrowie, również psychiczne. Zobacz jak zacząć: https://e-dtp.pl/aktywnosc-fizyczna-tajna-bron-zdrowego-serca/

Zdrowo się odżywiaj

Dbanie o adekwatne odżywianie, poprzez wybór zbilansowanej diety, pomaga zapewnić wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje ciało i mózg. „Dobra dieta to podstawa zdrowego życia. jeżeli nie potrafisz sam o to zadbać, to zwróć się do kogoś z rodziny lub przyjaciół, kto pomoże w doborze dobrych produktów żywnościowych lub udaj się po pomoc do dietetyka” – radzi psycholog.

Sprawdź zalety diety śródziemnomorskiej: https://e-dtp.pl/dieta-srodziemnomorska/

Wstań z fotela

Przeciwieństwem sportu jest siedzący tryb życia. „Osoba, która nie jest aktywna, to osoba, która się izoluje”, mówi psycholog. „To postawa, której należy unikać, ponieważ jest oznaką utraty zainteresowania aktywnościami i jest jedną z pierwszych oznak depresji. Co więcej, jeżeli się izolujesz, ludzie wokół ciebie przestają cię szukać, a ty stajesz się coraz bardziej samotny. W ten sposób wpada się w błędne koło, które wzmacnia izolację”, ostrzega.

O tym, dlaczego siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia depresji przeczytacie tutaj: https://e-dtp.pl/siedzacy-tryb-zycia-jak-zwalczac-niekorzystne-efekty-zdrowotne/

Mniej alkoholu to mniejsze ryzyko wystąpienia depresji

Nadmierne spożycie alkoholu ma reperkusje zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dla Siyany Minchevy jest to kwestia „ograniczania się, ale także wiedzy, jak się dobrze bawić. Możesz wypić jednego lub dwa drinki w dobrym towarzystwie i to będzie wystarczające, żeby się dobrze bawić”.

Idź do oryginalnego materiału