Esperal Częstochowa – bezpieczna implantacja wszywki alkoholowej

radio5.com.pl 1 tydzień temu

Wszywka alkoholowa, czyli Esperal, działa w sposób pośredni na psychikę i nastawienie człowieka uzależnionego od alkoholu. Przed zaszyciem najczęściej alkoholik nie ma motywacji do długotrwałego utrzymania wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych. Zwykle choćby po przerwaniu ciągów alkoholowych wraca do nałogu pod wpływem dokuczliwych objawów odstawiennych. Samodzielnie nie radzi sobie bowiem z głodem alkoholowym, uważając klin za najskuteczniejsze i najszybsze wyjście z sytuacji. Kolejne dawki alkoholu nie są jednak rozwiązaniem problemu alkoholowego, wręcz przeciwnie. Powodują dalsze zmiany biochemiczne i metaboliczne w ustroju człowieka. Dzięki wszywce możliwe staje się odpowiednie zdopingowanie chorego do walki z nałogiem. Stosując lek, obawia się on bowiem reakcji własnego organizmu na jego połączenie z etanolem (terapia awersyjna) i zmusza się do tego, by nie pić.

Za długotrwały stan abstynencji zaszytych pacjentów odpowiedzialny jest zatem strach. Boją się oni możliwości wystąpienia tzw. reakcji disulfiramowej. Jest ona odpowiedzią organizmu na rosnące w krwiobiegu stężenie toksyn poalkoholowych. Za najgroźniejszą z nich uważa się aldehyd octowy, który w fizjologicznych warunkach trawi się do mniej szkodliwego kwasu octowego. W ustroju, w którym obecny jest Esperal, zaburzony zostaje szlak metaboliczny alkoholu etylowego. Dolegliwości związane z działaniem leku odczuwalne są więc jedynie dla nietrzeźwych pacjentów. Z tego względu podstawowym zaleceniem lekarskim po zaszyciu wszywki jest konieczność zachowania bezwzględnej abstynencji.

Esperal – Disulfiram WZF – czy jest bezpieczny i legalny?

Esperal to preparat leczniczy, zawierający w swoim składzie substancję czynną – disulfiram. Jego handlowa nazwa to Disulfiram WZF. Produkują go bowiem Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Polski producent zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa stosowania substancji. Podczas leczenia należy jednak stosować się do zaleceń i wskazówek lekarzy specjalistów. Dobierają oni dawkę leku indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego chorego. Esperal można w Polsce nabyć i stosować legalnie. Bezpieczeństwo jego stosowania zapewnia konsultacja lekarska, która jest obowiązkowa przed zakwalifikowaniem chorego do leczenia.

Gdzie można kupić wszywkę alkoholową (Esperal) w Częstochowie?

Substancję leczniczą, znaną powszechnie jako Esperal, Częstochowa oraz inne polskie miasta oferują w aptekach na podstawie aktualnej recepty lekarskiej. Oznacza to, iż pacjent samodzielnie nie może zakupić leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Lek można również otrzymać bezpośrednio w placówce medycznej oferującej zaszycie i ośrodkach terapii uzależnień. W Centrum Medycznym Galmedic Esperal oferowany jest od ręki, w indywidualnie dobieranej dawce, optymalnej dla potrzeb i stanu zdrowia chorego. Decydując się na opiekę specjalistów w tej placówce, pacjent nie musi posiadać ani skierowania na zabieg, ani recepty na zastosowanie leku.

Esperal – przeciwwskazania do implantacji wszywki alkoholowej

By móc w sposób bezpieczny i skuteczny wykonać implantację leku Esperal, podczas konsultacji medycznej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Do zaszycia nie kwalifikują się chorzy pozostający pod wpływem lub po spożyciu alkoholu etylowego. Warunkiem koniecznych rozpoczęcia terapii z użyciem wszywki jest trzeźwość pacjenta. Co więcej, nie może ona być jedynie chwilowa. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się odstawienie alkoholu etylowego przynajmniej 24 godziny przed planowanym zabiegiem. Trzeźwość pacjenta kontrolowana jest dzięki alkomatu. To działanie konieczne, by zapobiec skutkom ubocznym i powikłaniom wynikającym z połączenia Esperalu i etanolu. Substancja czynna wszywki alkoholowej wydziela się bowiem do organizmu od razu po zaszyciu tabletek w ustroju. Alkoholik nie odczuwa tego procesu jedynie pod warunkiem zachowania stanu trzeźwości. Gdyby zgłosił się na zabieg pod wpływem alkoholu, niebezpieczne dolegliwości mogłyby mu doskwierać już podczas wykonywania zabiegu przez chirurga. Nietrzeźwość jest zatem głównym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu zaszycia alkoholowego.

Farmakologicznych metod wspomagania leczenia choroby alkoholowej nie stosuje się ponadto u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na składniki leku. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być również niektóre schorzenia przewlekłe. Zwłaszcza o ile mają one złożony przebieg i związane są z niewydolnością narządową. Do zaszycia nie kwalifikują się ponadto osoby z zaburzeniami psychicznymi, epizodami depresji i po próbach samobójczych podejmowanych w przeszłości.

Wspomaganie leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem farmakoterapii

Stosowanie wszywki alkoholowej nie wpływa bezpośrednio na układ nerwowy czy funkcjonowanie mózgu człowieka. W sposób patologiczny działa jednak na przebieg procesu metabolizmu alkoholu w ludzkiej wątrobie. Zaburzenie szlaku metabolicznego wynika z obecności w ustroju disulfiramu. Substancja czynna wszywki alkoholowej należy do grona inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, iż skutecznie ogranicza lub wręcz blokuje wydzielanie tego enzymu. Jest on natomiast niezbędny w procesie trawienia alkoholu. Gdy go brakuje, a alkoholik mimo zaleceń lekarskich, decyduje się na podjęcie ryzykownej próby przepicia wszywki alkoholowej, musi liczyć się z groźnymi konsekwencjami.

Sam Esperal nie jest groźny dla alkoholika. Niebezpieczne dla zdrowia i życia zaszytego nałogowca są bowiem objawy reakcji disulfiramowej. O możliwości ich wystąpienia w wyniku niestosowania się do zaleceń pacjenci informowani są już na etapie kwalifikacji do zabiegu. Świadomie i dobrowolnie wyrażają zgodę na jego przeprowadzenie. Dolegliwości, wynikających z faktu połączenia Esperalu i etanolu, nie można rozpatrywać w kategoriach skutków ubocznych zaszycia. Pacjent może bowiem ich uniknąć, działając zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak działa terapia awersyjna? Reakcja disulfiramowa

Czego obawiają się alkoholicy po zaszyciu? Powstrzymując się od spożywania alkoholu, unikają dolegliwości, które kojarzone są z zatruciem alkoholowym. U zaszytych nałogowców występują one jednak nie tyle z powodu wypicia dużej ilości alkoholu, co upośledzenia procesu jego trawienia. W organizmie kumuluje się aldehyd octowy. Objawami zatrucia nim są przede wszystkim bóle i zawroty głowy, wymioty oraz nudności. Pierwsze dolegliwości pojawiają się już po upływie kilkudziesięciu minut od spożycia etanolu. Nasilają się wraz z upływem czasu. o ile nałogowiec nie przestanie pić i dostarcza do organizmu kolejne dawki używki, objawy mogą utrzymywać się choćby przez kilkanaście godzin. Prowadzi to do wyniszczenia i wyjałowienia organizmu.

W konsekwencji u zaszytych chorych może dojść do stanów zagrożenia zdrowia i życia. Wśród nich wymienia się głównie zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, nagłe zatrzymanie krążenia. Reakcja disulfiramowa może ponadto stać się przyczyną powstania chorób przewlekłych i zaburzeń psychicznych.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Oryginalny Esperal wydziela substancję czynną do organizmu uzależnionego długotrwale. Okres jego skuteczności waha się od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie alkoholik nie musi pamiętać o kolejnych dawkach leku, jak w przypadku farmakoterapii czy suplementacji doustnej. Przewagą implantacji wszywki alkoholowej jest wygoda jej stosowania. Nie wymaga bowiem nadzoru osób trzecich. Raz umieszczona w organizmie alkoholika stoi na straży jego trzeźwości. Czas stosowania wszywki alkoholowej jest na tyle długi, iż umożliwia nałogowcom podjęcie świadomych decyzji o uczestnictwie w pozostałych elementach kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Mowa tu przede wszystkim o psychoterapii alkoholizmu. Niektórzy chorzy poprzedzają zabieg implantacji detoksykacją. Podczas niej przerywają ciąg alkoholowy pod kontrolą specjalistów.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Lek Disulfiram WZF ma formę jałowych tabletek, przeznaczonych do podskórnej implantacji. Oznacza to, iż w celu ich umieszczenia w organizmie pacjenta konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Poprzedza się go konsultacją lekarską i przygotowaniem skóry pacjenta do rozpoczęcia procedury medycznej. Lekarz wyznacza obszar tzw. pola operacyjnego. Skórę oczyszcza i dezynfekuje. Najczęściej cięcie zlokalizowane jest tuż nad pośladkiem chorego. Obszar ten należy zatem znieczulić miejscowo. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy.

Podczas zabiegu osoba uzależniona przebywa w dyskretnych i intymnych warunkach klinicznych stacjonarnej placówki medycznej. Znajduje się pod ścisłą opieką specjalistów, kontrolujących na bieżąco stan jej zdrowia. Dzięki temu lekarze adekwatnie reagują na potrzeby i zgłaszane dolegliwości. Wszywanie Esperalu odbywa się dzięki skalpela. Chirurg wykonuje na skórze niewielkie nacięcie, które prowadzi w głąb tkanek skórnych. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego. Tam umieszcza wyliczoną dawkę leku w specjalnie wypreparowanej kieszonce. Ranę zaszywa, używając nici chirurgicznych (rozpuszczalnych bądź nierozpuszczalnych, zależnie od życzenia pacjenta). Na szwy zakłada się jałowy opatrunek.

Esperal – leczenie uzależnienia od alkoholu a rekonwalescencja

Zabieg wszycia Esperalu uważa się za bezpieczny i mało inwazyjny. Nie jest obarczony ryzykiem występowania powikłań. W związku z tym pacjent opuszcza placówkę medyczną jeszcze w dniu wykonania zaszycia. Jego stan nie wymaga hospitalizacji. Rekonwalescencję odbywa zatem w warunkach domowych. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jednak zgłosić się do lekarza. Należą do nich przede wszystkim nadmierny i nieustępujący ból rany, jej krwawienie, wysięk, rozejście się brzegów.

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału