Pielęgnacja cery naczynkowej

etwojfarmaceuta.pl 1 miesiąc temu

Rozszerzenie naczyń krwionośnych i nadmierne zaczerwienienie skóry to problem, który dotyka wielu kobiet. To wrażliwy i wyjątkowo delikatny typ skóry, który charakteryzuje się łatwym rozszerzaniem naczynek krwionośnych głównie w obrębie twarzy. Kapryśna cera naczynkowa potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Czym kierować się przy wyborze kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych, aby przywrócić jej jednolity koloryt?

Spis treści:

  1. Cera naczynkowa – objawy i przyczyny
  2. Jak dbać o cerę naczynkową?
  3. Pielęgnacja cery naczynkowej
  4. Pielęgnacja cery naczynkowej latem
  5. Cera naczynkowa – czego unikać?
  6. Zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej
  7. Jak ukryć niedoskonałości cery naczynkowej?
  8. Zmiana nawyków żywieniowych

Cera naczynkowa – objawy i przyczyny

Przyczyną występowania cery naczynkowej są przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Dzieje się tak na skutek czynników zewnętrznych takich jak: słońce, wiatr, mróz czy nagłe zmiany temperatury. Zaczerwienienie pojawia się również na skutek silnych emocji, ostrego jedzenia, stresu i alkoholu. Początkowo cera jest jedynie piekąca i zaczerwieniona. Jednak z czasem objawy utrwalają się, powodując stały rumień.

Problem skóry naczyniowej dotyczy dużej ilości kobiet w różnym wieku. Najczęściej jednak pojawia się między 30., a 50. rokiem życia. Cera ta charakteryzuje się rozszerzeniem naczyń krwionośnych na policzkach, nosie, brodzie czy dekolcie. Wszystko zaczyna się od skłonności do czasowego i intensywnego zaczerwienienia skóry, które finalnie przekształca się w widoczne na skórze drobne pajączki, czyli teleangiektazje. Te nie znikają już samoistnie, a z biegiem czasu pęknięte naczynia ulegają pogrubieniu. W zaawansowanych przypadkach z barwy czerwonej zmieniają się w fioletowe krwiaki.

Jak dbać o cerę naczynkową?

W dbaniu o prawidłową kondycję cery naczynkowej ogromne znaczenie ma profilaktyka. Należą do niej dwa elementy.

  • unikanie czynników zaostrzających zmiany naczyniowe,
  • odpowiednio dobrana pielęgnacja, która łagodzi skórę oraz wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu na skórze tak zwanych pajączków.

Prawidłowe oczyszczanie skóry

Cera naczynkowa wymaga odpowiedniego podejścia zarówno w kontekście pielęgnacji skóry, jak i samego mycia. Codzienne oczyszczanie powinno odbyć się w najdelikatniejszy sposób. Do tego celu należy użyć kosmetyków myjących o neutralnym pH. Wskazane jest stosowanie preparatów przeznaczonych dla cery wrażliwej. Najczęściej tego typu produkty pozbawione są substancji zapachowych, barwiących czy mocno pieniących.

Wybierz odpowiednie kosmetyki i unikaj gorących kąpieli

Aby nie podrażnić skóry, należy zrezygnować z używania mydła. Zamiast tego poleca się emulsje olejowe i syndety. Zbyt ciepła woda spowoduje rozszerzenie naczyń i podrażnienie skóry. Dlatego ważne jest unikanie gorących kąpieli. Mimo tego, iż woda nie ma kontaktu z twarzą, rozgrzanie ciała spowoduje pojawienie się rumienia.

Pielęgnacja cery naczynkowej

W pielęgnacji cery naczyniowej profilaktyczne działanie kosmetyków ma za zadanie ochronę naczyń krwionośnych, usprawnienie przepływu krwi, a także zmniejszenie przepuszczalności naczyń. W produktach kosmetycznych do tego celu najczęściej wykorzystywane są polifenole lub ekstrakty z ich zawartością. Wspomniane substancje aktywne działają przeciw rodnikowo, ochraniając naczynia krwionośne przed działaniem reaktywnych form tlenu. Wzmacniają tym samym ściany naczyń krwionośnych, a także zmniejszają przepuszczalność naczyń i obrzęki. Mają również działanie przeciwzapalne. Najczęściej wykorzystywanymi substancjami aktywnymi jest rutyna, diosmina i escyna.

Preparaty kosmetyczne z ekstraktami roślinnymi

W składach preparatów kosmetycznych stosuje się ekstrakty roślinne np. z kasztanowca zwyczajnego, głogu, fiołka trójbarwnego, miłorzębu japońskiego czy ruty. Często spotkać można również ekstrakt z ruszczyka kolczastego czy arniki górskiej. Wykorzystywany jest również bisabolol pozyskiwany z ekstraktu z rumianku o adekwatnościach łagodzących. W niwelowaniu podrażnień równie dobrze sprawdza się wyciąg z aloesu.

W kosmetykach przeznaczonych dla cery naczynkowej znajdziemy również substancje takie jak D-pantenol, alantoina czy kwas hialuronowy.

Pielęgnacja cery naczynkowej latem

Do największych wrogów cery naczyniowej należy słońce. Jest to jeden z głównych czynników powodujących rozszerzanie naczyń. Aby zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, należy włączyć do codziennej pielęgnacji odpowiednie preparaty. Wychodząc naprzeciw potrzebom cery naczyniowej, większość kremów dziennych zawiera wysokie filtry UV i tym samym mogą w pełni zastąpić stosowanie osobnego kremu z filtrem.

Istotne jest to, aby aplikowanie preparatów z filtrem nie ograniczało się jedynie do miesięcy letnich. Cerę naczynkową należy zabezpieczać przed działaniem słońca przez cały rok.

Cera naczynkowa – czego unikać?

Istnieje szereg czynników, na które z pewnością nie należy narażać cery naczyniowej. Prowadzą one do podrażnienia skóry oraz zaostrzenia rumienia. Wskazane jest unikanie preparatów zawierających substancje mogące drażnić cerę takie jak kwasy owocowe AHA czy wysokie stężenia mocznika. Sprzymierzeńcem cery naczynkowej z pewnością nie są preparaty myjące o agresywnym działaniu. Aby uniknąć dodatkowego podrażnienia skóry należy wybierać produkty oczyszczające przeznaczone do cery wrażliwej.

W przypadku cery naczyniowej nie należy stosować peelingów mechanicznych, czyli tych zawierających złuszczające drobinki. Aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, powinno się wybierać peelingi enzymatyczne. W ten sposób naskórek może być złuszczany regularnie, ale bez podrażnienia skóry.

Zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej

W gabinetach kosmetycznych wykonywane są zabiegi przeznaczone specjalnie dla cery naczynkowej. Zabiegi te mają charakter wyciszający i łagodzący. Często wykorzystuje się glinkę czerwoną, która ze względu na zawartość makro i mikroelementów – wzmacnia naczynia. Stosowana jest również galwanizacja. To zabieg fizykoterapeutyczny wykorzystujący działanie prądu stałego. Polega na wyciszeniu i uspokojeniu naczyń krwionośnych.

W gabinetach kosmetycznych wykorzystuje się również jonoforezę, która umożliwia wprowadzenie w głębsze warstwy skóry substancji pielęgnacyjnych i leczniczych takich jak chlorek wapnia czy kwas askorbinowy (witamina C). Substancje te chronią przed powstawaniem nowych teleangiektazji. Dla cery naczynkowej w gabinetach kosmetycznych wykonuje się również peeling kawitacyjny. Jest to zabieg oczyszczający wykorzystujący działanie ultradźwięków. Nie tylko odświeża skórę, ale zapewnia efekt rozjaśnienia. Do najtańszych metod usuwania zastojów limfy i powstałych teleangiektazji należy masaż twarzy. Zabieg ten dotlenia i odżywia tkanki oraz poprawia koloryt skóry.

Metodą całkowitego niwelowania rozszerzonych naczyń w warunkach gabinetowych jest laseroterapia.

Jak ukryć niedoskonałości cery naczynkowej?

Na rynku znajduje się szereg kosmetyków umożliwiających maskowanie defektów skórnych w postaci rozszerzonych naczyń. Dostępne są zarówno fluidy, jak i kremy BB łączące działanie kamuflujące i pielęgnacyjne wskazane dla cery naczynkowej. Aby zakryć zmiany skórne w postaci fioletowo czerwonych siniaków czy purpurowych wybroczyn, konieczne jest zaaplikowanie koloru maskującego. W tym celu używa się korektorów o zielonym odcieniu, które z powodzeniem radzą sobie z ujednoliceniem kolorytu. Osoby z cerą naczyniową często borykają się z cieniami pod oczami, które są wynikiem cienkiej skóry w tych okolicach. Aby je zakryć, najlepiej sprawdzą się płynne korektory aplikowane pędzelkiem.

Zmiana nawyków żywieniowych

Odpowiednia dieta to istotny element w przypadku cery naczyniowej. W przypadku cery naczynkowej należy zrezygnować z pikantnych przypraw oraz cukrów. Te ostatnie mogą mieć wpływ na powstawanie stanów zapalnych wyjątkowo niewskazanych w przypadku tego typu cery. Aby zapewnić odpowiednią gęstość krwi oraz usuwanie toksyn z organizmu, ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. W redukcji zaczerwienienia i obrzęków, a także w zapobieganiu procesom zapalnym nieocenione działanie mają kwasy omega-3, których źródłem są oleje roślinne i ryby morskie.

Wzmocnienie naczyń krwionośnych, wyrównanie kolorytu skóry oraz jej rozjaśnienie zapewni wzbogacenie diety w witaminę K i C. Natomiast stosowanie witaminy A wpłynie na regenerację naskórka.

Cera naczynkowa to niezwykle istotny problem kosmetyczny i medyczny. Ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować tę przypadłość i dopasować odpowiednią pielęgnację oraz unikać czynników drażniących. Zapobiegnie to dalszemu pękaniu naczyń krwionośnych i utrwaleniu rumienia.

Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.

Idź do oryginalnego materiału